Biri AKP’li, diğeri Cumhuriyet mitinginin ateşli konuşmacısı: İki Yaşar…

10.12.2019 15:07 GÜNCEL
Ekranlardaki tartışma programlarının vazgeçilmez AKP savunucusu Yaşar Hacısalioğlu, 2007 yılında İzmir’deki Cumhuriyet Mitingi’nde ateşli bir konuşma yapmıştı

Sık sık ekranlara çıkarak AKP savunuculuğu yapan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacı Salihoğlu’nun, uluslararası hakemli dergilerde makalesi yayımlanmayan rektörler arasında yer aldığının ortaya çıkması ardından Salihoğlu ile ilgili diğer bilgiler de sosyal medyada gündeme geldi.

Kamuoyu Yaşar Hacısalihoğlu ismiyle aslında ilk kez 2007 yılında karşılaşmış. O dönem yapılan Cumhuriyet mitinglerinin İzmir ayağına katılan Yaşar Hacısalihoğlu, mitingde ateşli bir konuşma yapmış. Salihoğlu’nun kullandığı bazı ifadeler şöyle:

“Bu yükselen milli dip dalgasına başka etiketler yapıştırmak istiyorlar.

Küresel emperyalizmin ve onun çıkarını savunan içimizdeki uzantıları, işbirlikçileri bu oyunun sahnelenmesinin aktörleri oldular.

Sahte aydınlar ürettiler.

Sifonun çekilmemesini, kullanım sürelerinin uzatılmasını utanmadan talep ettiler.

CIA laboratuvarlarında üretilmiş ‘ılımlı İslam’a sarıldılar.

O birisi ki (Erdoğan’dan bahsediyor) Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanı.”

İSİM DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan Yaşar Hacısalihoğlu’nun gerçek ismi ise İlhan Yaşar Ertuğrul. Ancak Salihoğlu, bu geçmişine dair bilgilerin paylaşılmasından pek hoşnut değil.

Evrensel gazetesi yazarı Erol Aral, 2015 yılında Yaşar Hacısalihoğlu’nun ‘İlhan Yaşar Ertuğrul’ adına olan geçmişine dair bir yazı kaleme almıştı. Söz konusu yazı, 3 yıl sonra Yaşar Hacısalihoğlu’nun talebi üzerine erişime kapatıldı.