birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 03.06.2021 07:56

Birinciyken mülakatta puanı düştü, 16. oldu

Birinciyken mülakatta puanı düştü, 16. oldu

Meral DANYILDIZ

Nevşehir Üniversitesi Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü mezunu Meryem Yüksek, İçişleri Bakanlığı’nın Sözleşmeli Pozisyonlarına Personel alımı için açtığı kadroya birinci olarak başvuruda bulundu. Buna rağmen mülakatta elendi. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek 83,92808 puan alan Yüksek, Türkiye genelinde 20’nci, Mersin genelinde ise birinci oldu. Aldığı puanla İçişleri Bakanlığı’nın açtığı kadroya başvuran Yüksek, yaklaşık 50 kişi içerisinden birinci sırada yer aldı. Ardından yapılan mülakat sınavına katılan Yüksek’e 75 puan verildi. Yüksek, birinci sıradan 16’ncı sıraya geriledi. Mülakatın yaklaşık üç dakika sürdüğünü söyleyen Yüksek, sorulan soruyu doğru cevaplamasına rağmen söz konusu düşüşün neye göre olduğunu öğrenmek istediğini dile getirdi. İlk 10 kişi personel olarak işe alınabileceği için kesin olmayan listeye göre 16’ncı sırada bulunan Yüksek işe alınmadı.

ÜÇ DAKİKALIK MÜLAKAT

KPSS sınavı için iki sene boyunca çalıştığını dile getiren Meryem Yüksek, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu yıl ilk defa bakan, bizim bölüme artı 800 kadro verdi. 800 kadro içerisine ise sadece çağrı merkezi hizmetleri bölümünden mezun olanların alınacağı söylendi. Ben de KPSS’de yaklaşık olarak 84 puan aldım. Daha sonra alım ilanında tek bir seçenek vardı, Mersin 10 kişi alacaktı. Başvurdum, ilk sırada yer aldım. Benle beraber yaklaşık 50 kişi başvurdu. Ben o elli kişi içerisinden birinciydim. Daha sonra mülakata girdim. Üç dakika sürdü. Önce kendimi tanıttım, sonra ‘Milli Park deyince aklına ne geliyor?’ diye sordular. Ben de cevapladım. Sonrasında çıkabilirsin dediler. Mülakatım bu kadar sürdü.”

birinciyken-mulakatta-puani-dustu-16-oldu-883316-1.
Meryem Yüksek

DAHA NE YAPAYIM?

Yüksek, sözlerini şöyle noktaladı: “Sadece neden elendiğimi merak ediyorum. Sırf KPSS’den yüksek puan alabilmek için iki yıldır özel ders alıyorum, dershaneye gidiyorum. Bu yıl kesin atanacağım gözüyle bakıyordum. O kadar çok çalıştım ki. Yeri geldi ağlayarak çalıştım, psikolojim bozuldu yine de devam ettim. Benim elenmek için hiçbir sebebim yoktu. Birinci olmuşum zaten, daha fazla ne yapabilirdim? Kendimde de suç bulamıyorum, çünkü zaten elimden geleni yapıp birinci olmuşum. Nedenini öğrenmek istiyorum. Zaten bugün itirazda da bulunacağım.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol