Bisiklet kullanmak insana özgürlük hissi veriyor

Dilan ŞAHİNBAŞ

Son yıllarda bisiklete olan talep arttı. Hem masrafsız oluşu hem de sağlığa olumlu etkisiyle ülkede yaklaşık 2 buçuk milyon kişi tarafından ulaşım aracı olarak kullanılıyor. O kişilerden birisi de 24 yaşındaki Ersin Kaya. Kaya 8 yıldır bisiklet kullanarak, günlük işlerinin birçoğunu hallediyor, ulaşım ve seyahat etme noktasında tercihini bisiklet sürmekten yana kullanıyor. Kaya’nın bisiklete olan tutkusu sekiz yıl önce Borçka’dan Artvin’e yaklaşık 33 kilometreyi pedallayarak kat etmesiyle başladı.

O günden sonra nereye giderse gitsin sürekli bisiklet kullandığını belirten Kaya, “Fark ettim ki bisiklet kullanmak insana bir özgürlük veriyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu özgürlük ve özgürlüğün verdiği mutluluk, tabii bir yandan da seyahat açısından masrafsız olması noktası da beni bisiklet sürmeye iten nedenlerden oldu. O dönemde bisiklet kullanarak okula gidiyordum. 5-6 yıl önce yine lise öğrencisiyken bisiklet yarışlarına merak saldım ve o dönem Borçka okuyordum sırf antrenman yapabilmek için kaydımı Artvin’de bir liseye aldırdım. Aslında yurtta kalan öğrenciydim fakat ben her gün Borçka’dan Artvin’e git gel yapıyordum."

Lise sona geçtiği dönem başında bir kaza geçirdiğini anlatan Kaya, bu kaza nedeniyle 2 sene bisikletten uzak kaldı. Doktorunun “Bisikletle kaza yaptın, kendini yine onu kullanarak tedavi edebilirsin, fizik tedavini bisikletle yapabilirsin” sözlerinden sonra tekrar bisiklet kullanmaya başladı. Hayatına yön verirken önceliğinin her zaman bisiklet sporu olduğunu ve girdiği işleri, sosyal faaliyetlerini her zaman kendini bisiklet kullanımında daha da geliştirmek içi kullandığını söyleyen Kaya, şöyle konuştu:

“Şubat ayında Konya’ya giderek eğitim aldım ve bu eğitimin ardından yardımcı antrenörlük belgesine sahip oldum. Ancak Artvin’de sadece bisiklet sporu alanında değil, kültür-sanat konusunda, diğer spor branşları konusunda da büyük eksiklikler var. Amacım Artvin’de bu alanda eğitim verebilmekti ve yapılabilecek farklı aktivitelerin olduğunu gösterebilmek. Gençler Artvin’de tekdüze bir hayat yaşıyor, kendilerini geliştirmek isteseler de bu alanlarda eksiklik olduğundan dolayı başarısız olunuyor Ocak ayının başından itibaren uzun bir süredir abonelik sistemi üzerinden dağıtımı yapılan Halkın Gazetesi BirGün’ü dağıtmaya başladım. Yine dağıtım esnasında bisiklet kullanıyorum. Günlük ortalama 25 kilometre yol gidiyorum.”