birgün

14° AÇIK

YAŞAM 25.10.2020 15:06

Bisikletliler ölümlere karşı sokağa çıktı: İsimler farklı ama acılarımız ortak

Bisikletli Yaşam Platformu, son iki yılda 258 bisikletlinin trafikte yaşamını yitirdiğini açıkladı. "Şehirler farklı, isimler farklı ama acılarımız ortak" denilen açıklamada, "Bu mücadeleye herkesi davet ediyoruz" denildi.

Bisikletliler ölümlere karşı sokağa çıktı: İsimler farklı ama acılarımız ortak

Oktay Evsen

Bisikletli Yaşam Platformu, son iki yılda 258 bisikletlinin trafikte hayatını kaybettiğini açıklayarak birçok şehirde sokağa çıktı.

Birçok ilde düzenlenen basın açıklamaları ve etkinliklerde, İzmir'in Çiğli ilçesinde Zeynep Aslan’ın (32), ters yönden gelen bir kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdiği ve Ankara'da ise 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’ün alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamalarda, sadece son bir ayda kazalarda ölen bisikletli sayısının 11'e yükseldiği de ifade edildi.

bisikletliler-olumlere-karsi-sokaga-cikti-isimler-farkli-ama-acilarimiz-ortak-797043-1.

"MÜCADELEYE HERKESİ DAVET EDİYORUZ"

Bisikletliler Ankara’da da Kurtuluş Parkı'nda toplandı. Kurtuluş Parkı'nda yola çıkan bisikletliler 30 Ağustos Zafer Parkı’nda bir basın açıklaması düzenlendi.

“Bu ülkenin geleceği olan gençlerimiz, medeniyetin sembolü olan bisiklet üzerinde trafik terörüne kurban gidiyor" denilen açıklamada, "Şehirler farklı, isimler farklı ama acılarımız ortak. Güvenli bisiklet yolları için, bisikletin bir ulaşım aracı olarak herkes tarafından kabul görmesi için; bisikletlilerin hayatını kaybettiği trafik kazalarının kaza değil, kasten öldürme olarak kabul edilmesi için; cezaların etkin ve caydırıcı olabilmesi için kaç tane daha 'Umut’umuzu' kaybetmemiz gerekiyor? Bu mücadeleye herkesi davet ediyoruz” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız