birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Bitmeyen hat için 2 milyar TL daha

Temeli 2008 yılında atılan ancak bir türlü bitirilemeyen Ankara-Sivas YHT Projesi kördüğüm oldu. Uzmanların “Kaza riski var” uyarısıyla açılışı yedinci kez ertelenen proje için 2022’de 2 milyar TL daha harcanacak.

SİYASET 14.02.2022 09:29
Bitmeyen hat için 2 milyar TL daha
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerden önce, “Ramazan Bayramı’nda açılacak” dediği Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi deyim yerindeyse kördüğüm oldu. Temeli 2008 yılında atılan ve açılışı tam yedi kez ertelenen projenin açılış tarihi halen netleşmedi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda projenin tamamlanma yılı olarak 2024’e işaret edildi.


Projenin 2019 yılında seçim malzemesi olarak kullanıldığını anımsatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Yurttaş tren yolu beklemekten bıktı, iktidar her yıl aynı müjdeyi vermekten bıkmadı. Ankara-Sivas YHT kara deliğe döndü" diye konuştu.

UZMANLAR UYARDI

Hattın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği tarihte açılamamasının nedeninin, uzmanların, “Bu halde açılması kaza riskini getirir” uyarısı olduğu iddia edildi. Uzmanlar, trenin Kayaş-Balışeyh istasyonları arasını konvansiyonel hat (klasik tren hattı) üzerinden saatte 60 kilometre hızla gidebileceğini ve bunun da kaza riski oluşturacağını söyledi. Açılışı sürekli ertelenen Ankara-Sivas YHT hattının tamamlanma tarihine yönelik soru işaretleri daha da arttı. Her açılış ertelemesinde maliyeti daha da artan projenin maliyetinin ulaştığı son nokta, 24 milyar 946 milyon TL oldu. 2021 yılında toplam 22 milyar 231 bin TL harcanan proje için 2022 yılı bütçesinden de 2 milyar TL ayrıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2022 Yılı Performans Programı’nda yer alan göstergelere göre, hızlı tren hat uzunluğu 2021 yılı için 2 bin 73 kilometre olarak öngörülse de gerçekleşme bin 455 kilometre olarak hesaplandı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı ise projenin tamamlanmasının 2022 yılı içinde de mümkün olmayacağını ortaya koydu. Programda, 2008 yılında başlayan proje için tamamlanma yılı 2024 olarak kaydedildi.

SEÇİM VAADİ Mİ OLACAK?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, projenin maliyetinin yıllar itibarıyla giderek artığına dikkati çekerek, “Yatırım programından öğreniyoruz ki maliyet 25 milyar TL’ye dayanmış” dedi. Projenin 14 yıl boyunca bitirilememesini eleştiren Emir, şunları söyledi:

“Seçim meydanlarından gür sesle projeyi vadedenlerin sorularımızı da aynı gür sesle cevaplamasını istiyoruz. Ankara ve Sivas’ın heyecanla beklediği proje neden 14 yıldır bitirilemedi? Sürekli artan maliyetin açıklaması nedir? Bu yıl da bitirilemeyeceğini tahmin ettiğimiz proje ilk seçim döneminde yine seçim vaadi olarak kullanılacak mıdır? Umarım uzmanların, ‘Kaza riski’ uyarısı göz ardı edilip sırf oy için proje eksik halde hayata geçirilmez.”

***

AKP içinde kriz çıkarttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında Sivas’ta halka hitap ederken "Ulaştırma Bakanı da burada. İşi takip etmez, bitirmezse eyvallah, güle güle" sözleriyle Bakan Cahit Turhan’a uyarıda bulundu. Uyarıdan yedi ay sonra Erdoğan yine Sivas’ta katıldığı bir programda Turhan’a seslenerek, "Senden aldığım sözü buraya aktardım ona göre. Herhalde verdiği sözü yerine getirmezse biz ipi farklı çekeriz, ona göre" ifadesini kullandı. Erdoğan’ın 29 Mart 2020’de görevden aldığı Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk azledilen bakanı olarak adını tarihe yazdırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol