birgün

-1° KAR YAĞIŞLI

ÇEVRE 29.11.2021 09:27

Biyoçeşitliliğe beton döküyorlar

Dupnisa Mağarası önünde toplanan Mağaracılık Federasyonu üyeleri basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Endemik 133 bitki bulunuyor, Dupnisa’ya yapılan bu otel ile biyoçeşitlilik ciddi zarar görecek” denildi.

Biyoçeşitliliğe beton döküyorlar

HABER MERKEZİ

180 milyon yıllık Dupnisa Mağarası’na yapılmak istenen apart otel projesine tepkiler sürüyor. Mağaranın önünde toplanan 17 adet mağaracılık derneği ve üniversite kulübü polisin engellemelerine rağmen basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin en önemli mağaralarından olan Kırklareli, Demirköy’deki Dupnisa Mağarası ve çevresi, bilinçsiz yapılaşma tehdidi altında. Mağaranın girişinin çevresindeki eşsiz güzelliğe sahip orman arazisine yapılmak istenen apart otele il genel meclisi tarafından onay verildi. Daha sonra ise yine meclis kararıyla inşaatın durdurulmasına karar verildi ancak Kırklareli Valisi’nin kararı onaylamadı.

Öte yandan projeye tepki gösteren bölge halkı ve Mağaracılık Federasyonu, kararı yargıya taşıdı. Projeye karşı tepki göstermek için bir araya gelen mağaracılık derneği üyeleri, açıklama yaptı. Polisin basın açıklamasına izin vermemesi rağmen mağaranın etrafında bir kaç farklı bölgede açıklama yapan üyeler, Dupnisa’nın önemine dikkat çekti. Tüm dernekler ve kulüpler adına basın açıklaması okuyan Mağaracılık Federasyonu Basın Sözcüsü Gül Pekdoğan, “Dupnisa Mağarası ve çevresi ulusal ve uluslar arası biyolojik çeşitlilik envanterinde önemli bir noktadır. Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen raporda tespit edildiği gibi bu yarasa türlerinden 28’i yani yüzde 73,6 Trakya’da yer almakta olup, bu yarasa türlerinin yüksek öncelikli korunma statüleri vardır. Ayrıca inşaat yapılan alanda endemik 133 bitki kaydedilmiştir Dupnisa’ ya yapılan bu otel projesi ile biyoçeşitlilik ciddi zarar görecektir” ifadelerini kullandı.

Valiliğin kararı onaylamaması üzerine inşaatın yeniden başladığını hatırlatan Pekdoğan, “Kırklareli Valisine açık çağrımızdır, başka Dupnisa Mağarası yok. Bir an önce bu inşaat durdurulmalıdır” diye konuştu. 180 milyonda oluşan Dupnisa Mağarası bir otel projesine feda edilmemesi için Mağaracılık Federasyonu ve tüm aşağıda imzası bulunan dernekler olarak Dupnisa Mağarasını korumak için tüm yasal yollara başvurmak öncelikle vatandaşlık görevimizdir.