birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Blinken'dan Lavrov'a: Güvenlik konusundaki müzakerelere devam etmeye hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la yaptığı telefon görüşmesinde, ABD ve müttefiklerinin Rusya'yla güvenlik konusundaki müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu belirtti.

DÜNYA 01.02.2022 18:42
Blinken'dan Lavrov'a: Güvenlik konusundaki müzakerelere devam etmeye hazırız
Abone Ol google-news

Blinken ile Lavrov arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapıldı.

Sputnik'in haberine göre, tarafların ABD'nin Rusya'nın güvenlik garantileriyle ilgili teklifine verdiği yanıtı ele aldıklarını aktaran Price, "Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya'yla karşılıklı güvenlik endişeleri konusunda kapsamlı görüş alışverişini hem ikili düzeyde hem de müttefikler ve partnerlerle birlikte sürdürmek istediğini vurguladı. Bu görüş alışverişini partnerlerimiz ve müttefiklerimizle tam koordinasyon içinde gerçekleştirme niyetindeyiz" dedi.

Price'ın açıklamasına göre Blinken, Rus tarafını gerilimi azaltmaya ve askerlerini ve askeri teçhizatını Ukrayna sınırından çekmeye çağırdı.

Ukrayna'ya yönelik 'saldırgan tutumun' sürdürülmesi halinde bunun Rusya için hızlı ve ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulunan Blinken, Moskova'yı diplomasi yolundan ayrılmama çağrısı da yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol