BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin yıkıma neden olduğu Suriye’ye daha fazla yardım gönderilmesi amacıyla Türkiye sınırında bulunan Bab el-Selam (Öncüpınar) ve El Rae (Çobaney) kapılarını 3 ay süre ile açmayı kabul ettiğini açıkladı.

BM: Esad, yardım ulaştırılması için Türkiye sınırındaki iki sınır kapısının açılmasını kabul etti
Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ülkeye daha fazla yardım gönderilebilmesi için iki sınır kapısının daha açılmasını kabul ettiğini duyurdu.

BBC’ye konuşan Guterres’in bir sözcüsü, “Büyük bir fark yaratacak. Şu ana kadar sadece tek bir sınır geçiş noktasını kullanıyorduk” dedi.

BM, Esad ile Şam’da yapılan üst düzey görüşmelerin ardından, Türkiye sınırındaki Bab el-Selam ( Öncüpınar) ve El Rae (Çobaney) kapılarının açılacağını belirtti.

ÜÇ AY AÇIK KALACAK

Muhaliflerin elindeki kuzeybatı Suriye’ye giden sınır geçişlerinin ilk aşamada üç ay açık kalacağı ifade edildi.

Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric “Umarım anlaşma, kullanma gereğimiz devam ettikçe sürer. Bu geçişleri mümkün olduğunca çabuk kullanmaya başlayacağız” dedi. Ancak Sözcü, geçiş noktalarının tam olarak ne zaman açılacağı konusunda başka ayrıntı bir bilgi vermedi.

Dujjaric ayrıca, sınır kapılarının açılması için Suriye’nin iznini almaktaki gecikmeyi de savundu ve “BM’yle bağlantılı olmayan yardım kuruluşlarının bu kapıyı kullandıklarını biliyoruz. Biz belirli parametreler içinde hareket etmek zorundayız, BM’nin doğası bu” dedi.

ESAD, AÇIKLAMA YAPMADI

Suriye lideri Esad ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Depremlerden sonraki ilk günlerde, Suriye’de hükümetin denetimindeki bölgelere, Rusya, İran ve BAE gibi ülkelerden bir miktar yardım gönderildi.

Ancak muhaliflerin kontrolündeki ülkenin kuzeybatısına yeterli miktarda yardım gitmediği belirtildi. Söz konusu bölgelere uluslararası insani yardımın Türkiye’den açık tek kapı üzerinden ya da Suriye hükümetinin denetimindeki bölgelerden yollanması nedeniyle yeterli miktarda yardım gitmediği aktarıldı.

Birçok Suriyeli’nin iç savaş yaşayan ülkeye yeterli yardım gönderilmemesine öfkeli olduğu belirtilirken Beşar Esad’ın ise kurtarma çalışmalarındaki zorluklardan, Batı’nın ülkesine uyguladığı ambargoları sorumlu tuttu.

Uluslararası yardım kuruluşları, başlıca engellerin Esad’ın kötü yönetimi ve ülkenin tüm kesimleriyle ilgilenmeyi reddetmesi olduğunu söyledi.

Depremlerde Suriye’de şu ana dek 5700 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Yardım kuruluşları, Türkiye’de bir milyondan fazla kişinin evsiz kaldığını, Suriye’de ise bu sayının çok daha fazla olabileceğini söyledi.