birgün

9° HAFİF YAĞMUR

ÇEVRE 26.10.2018 10:29

BM müfettişinden Tokya'ya çağrı

Bağımsız BM müfettişi Baskut Tuncak, Tokyo yönetimine Fukuşima'ya çocukların ve üreme çağındaki kadınların dönmelerine izin verilmemesi çağrısında bulundu.

BM müfettişinden Tokya'ya çağrı

Japonya'da 2011 yılında Fukuşima Nükleer Santrali'nde meydana gelen nükleer felaketle alakalı Birleşmiş Milletler Müfettişi Baskut Tuncak ailelerin sızıntınıun yaşandığı bölgeye geri gönderilmemesi çağrısında bulundu.

Tuncak, Japonya'dan, çocukların ve üreme çağındaki kadınların, nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima'ya geri dönüşüne izin vermemesini istedi.

Japonya'da 2011'de meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santralinde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. On binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Tehlikeli maddeler ve atıklar konusunda bağımsız BM Müfettişi Tuncak, düzenlediği basın toplantısında, Tokyo yönetimine, bölgedeki radyasyonun nükleer felaketten önceki güvenli seviyenin üzerinde olduğu Fukuşima'ya çocukların ve üreme çağındaki kadınların dönmelerine izin verilmemesi çağrısında bulundu.

bm-mufettisiden-tokya-ya-cagri-524640-1.

Tuncak, Japon hükümetinin, radyasyona maruz kalmada güvenli kabul edilen seviyeyi 20 kat artırma kararının da çok rahatsız edici olduğunu belirtti.

Sızıntının tamamen kontrol altına alınıp santralin tasfiye edilmesinin on yıllar süreceği tahmin ediliyor. (AA)