birgün

30° AÇIK

BMGK, pazar günü Filistin için toplanacak

İsrail'in Filistinlilere saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için pazar günü toplanma kararı aldı.

DÜNYA 14.05.2021 07:51
BMGK, pazar günü Filistin için toplanacak
Abone Ol google-news

ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) cuma günü toplanmasına itirazının ardından Konsey, İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin ve yaşanan şiddetin pazar günü açık oturumda görüşülmesi konusunda uzlaştı.

ABD, BM Güvenlik Konseyinin mayıs ayı dönem başkanı Çin ile Konseyin geçici üyelerinden Norveç ve Tunus'un cuma günü toplantı yapılması talebine "gerginliği azaltma çabalarına katkı sağlamayacağı" gerekçesiyle itiraz etmişti.


BM Güvenlik Konseyi bu hafta 2 kez acil oturumda toplandı ancak ABD'nin itirazı üzerine hiçbir adım atamadı.

AA'nın haberine göre; konsey, pazar günü yapılacak oturumla 3. kez toplanmış olacak.

KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR

Ramazan ayının başından itibaren devam eden gerginlik 7 Mayıs'ta İsrail polisinin Filistinlilere plastik mermi ve ses bombaları ile saldırmasıyla tırmanmaya başladı.

İsrail polisinin Doğu Kudüs’ün farklı bölgelerinde Filistinlilere yönelik saldırıların şiddeti artması üzerine Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs yerel saatle 18.00'e kadar süre tanıdı.

İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 28'i çocuk, 15'i kadın olmak üzere 109 kişi hayatını kaybetti, 621 kişi yaralandı.

Ayrıca İsrail, Filistin ve İsrail toprakları içinde yüzlerce Filistinliyi de gözaltına aldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol