Bodrum'da deniz yüzeyi temizleme aracı hizmete başladı

BirGün EGE

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü envanterine eklenen 4 adet insansız deniz yüzeyi temizleme aracı hizmet vermeye başladı. İnsansız deniz yüzeyi temizlik araçları, elektrikli şarj ünitesi ile 5-8 saat aralığında çalışabiliyor.

Yüzeydeki atıkları, olduğu yerde 360 derece dönerek hem ileri hem de geri manevra kabiliyeti ile sudan arındırırken, 250 litre katı-sıvı (plastik, mikroplastik, yüzen çöpler, yabancı bitki örtüsü gibi atıklar) atık kapasitesini doldurana kadar çalışabiliyor.

Kıyı ve deniz temizliği için geliştirilen uzaktan kumandalı temizlik cihazlarını limanlarda, marinalarda, kıyılarda ve iskelelerin olduğu yerlerde özellikle yüzen atıkları temizlemek için kullandıklarını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “En önemlisi atıkların denize atılmaması. Kirlettikten sonra temizlemek görevimizdir ama bu sorunu kirletmeden çözmek en doğrusudur. Hem deniz canlılarına hem de deniz ekosistemine ciddi zararlar veriyor. Ekibe çok teşekkür ediyorum. Bu konudaki çalışmalarımız artarak devam edecek. Denizlerimizi temiz tutmalıyız, deniz canlılarını ve çevreyi korumak zorundayız” dedi.

UZAKTAN KUMANDALI CANKURTARAN SİSTEMİ

Turizm Bakanlığı’nın sağlıklı, güvenli turizm için bütün kıyılarda, sahil işletmelerinde cankurtaran bulundurulması ile ilgili kararından da söz eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Yine arkadaşlarımızın geliştirdiği uzaktan kumandalı cankurtaran sistemi ile tehlike altındaki vatandaşa ulaşabileceğiz. Önümüzdeki dönemde bu cihazların sayılarını artıracağız. Devreye girecek yeni cihazlarla beraber vatandaşımıza daha güvenli bir tatil vaat ediyoruz” şeklinde konuştu.