birgün

23° AÇIK

Bodrum'da inşaat firması, denize tonlarca hafriyat döktü: Akdeniz foklarının yaşam alanı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir konut inşaatından çıkan hafriyat, kamyonlarla denize döküldü. O anları kamerayla kayda alan Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Güney Şirin, "Daha önce yan tarafta Besa İnşaat tarafından yapılan dolgu mahkeme kararına rağmen kaldırılmadığı için bu inşaat şirketi de bundan cesaret alıp bugün denize dolgu yapmaktadır" dedi.

YEŞİL BİRGÜN 17.03.2022 12:53
Bodrum'da inşaat firması, denize tonlarca hafriyat döktü: Akdeniz foklarının yaşam alanı
Abone Ol google-news

Bodrum’un Gündoğan mahallesindeki Küçükbük mevkiinde, bir inşaat firması tarafından yapılan konut projesinde çıkan hafriyat, kamyonlarla denize dökülürken görüntülendi. Koyun, Akdeniz foklarının yaşam alanı olduğu da öğrenildi.

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Güney Şirin ve Kent Konseyi Atık Ayrıştırma ve Geri Dönüşüm Çalışma Grubu Eş Sözcüsü Nihat Koyuncu tarafından kayda alınan görüntülerde, inşaat alanından çıkan hafriyatın kamyonlarla taşınarak kıyıya döküldüğü görüldü. Denizin doldurulmasını saniye saniye kayıt altına alan vatandaşlar, durumu yetkililere bildirdi. İhbar üzerine Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi. Zabıtanın, ilgili firmaya 30 bin liralık para cezası kestiği bildirildi.

"SORUMLULARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Hafriyat ve molozların denize dökülme anını kayda alan Güney Şirin, şunları söyledi:

"Burada Özbekhan tarafından yapılan inşaat faaliyetinden çıkan moloz, hafriyat, kamyonlar ve iş makineleri ile deniz dökülmekte, deniz doldurulmaktadır. Daha önce yan tarafta Besa İnşaat tarafından yapılan dolgu mahkeme kararına rağmen kaldırılmadığı için bu inşaat şirketi de bundan cesaret alıp bugün denize dolgu yapmaktadır. Bu yapılan çalışma, Kıyı Kanunu’na göre açıkça suçtur. Bu suçun ortadan kaldırılması ve bu suçların bir daha işlenmemesi için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz. Bodrum Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü, Çevre Bakanlığı'nı acilen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz."

BODRUM BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Bodrum Belediyesi ise ilgili firmaya kanuni işlem uygulandığını açıkladı. Belediyenin sosyal medya hesabından şu açıklama yapıldı:

"Doğaya zarar vermek isteyenlerin karşısındayız. Küçükbük'te hafriyat ile denizi dolduran inşaat firmasının kanun dışı çalışması, ekiplerimizin müdahalesiyle durduruldu. Firmaya tarafımızdan kanuni işlem uygulanırken ilgili kurumlarla irtibata geçilerek olay ile ilgili gerekli çalışmalar başlatıldı." (ANKA, Sözcü)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol