birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Bodrum’da Nâzım Hikmet anmasına büyük ilgi

Bodrum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Nâzım Hikmet anması yurttaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. Zülfü Livaneli, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş ve Genco Erkal gibi isimler Bodrumlular başta olmak üzere tüm Türkiye’yle buluştu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’u kültür sanat kenti yapacaklarını dile getirdi.

BİRGÜN EGE 04.06.2021 11:10
Bodrum’da Nâzım Hikmet anmasına büyük ilgi
Abone Ol google-news

Şiirin en büyük ustalarından Nâzım Hikmet Ran, hayata veda edişinin 58. yıl dönümünde Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2 gün süren bir programla anıldı.

Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Genco Erkal gibi isimler başta olmak üzere birçok sanatçının katıldığı etkinlikler büyük ilgi topladı.

Hem yüz yüze hem de çevrimiçi yapılan etkinlikleri değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “ Artık Bodrum kültür ve sanatla anılacak. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Bodrum’u kültürün ve sanatın kenti yapacağız” dedi.

HEYKEL VE KÜTÜPHANE AÇILIŞI

Anma etkinliklerinin ilk günü, Umurça Parkı'ndaki Esra Sağlık ve Orhan Tekin imzalı Nâzım Hikmet heykeli ile Nâzım’ın adının verildiği kütüphane açılışı ile başladı.

Program, moderatörlüğünü Nebil Özgentürk’ün gerçekleştirdiği; Zülfü Livaneli, Muzaffer Akyol ve Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katıldığı “Nâzım’la Yürümek” isimli söyleşiyle devam etti. Programın ilk günü, Özgür Kıyat’ın “Şarkılarla Nâzım” dinletisinin ardından sona erdi.

bodrum-da-nazim-hikmet-anmasina-buyuk-ilgi-883892-1.

Etkinliklerin 2. gününde fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel'in "Şiirin Yüzleri Ankara" ve "Nâzım Hikmet Takvimleri" sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından program "Yaşama Dair" şiir ve söyleşi programı ile anılmaya devam edildi. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen şiir-söyleşi programının konukları Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Mahmut Temizyürek, Zerrin Taşpınar, Salih Bolat ve Başkan Ahmet Aras’tı.

Bu program da, Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlandı. Anma etkinlikleri, Bodrum Belediye Meydanı’nda Heykeltraş Murat Daşkın elinden çıkan Nâzım Hikmet heykeli açılışıyla devam etti.

“FİKİRLERİNİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Burada Başkan Aras kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“Yapmak istediğimiz sadece bu değil. Sadece heykel açmak değil. Yapmak istediğimiz bizim Ulu Önderimizin de şahsında, Nâzım gibi büyüklerimizin hatıralarını yaşatmak. Onların fikirlerini ölümsüzleştirmek amacıyla bunları yapıyoruz. Bu büyük insanların fikirlerdeki yerinin perçinlenmesi için yapıyoruz. Gençlerin, çocukların onları tanıması için yapıyoruz. Bu büyük insanlar varlıklarıyla, geçmişte yaptıkları katkılarla bizleri bir araya getirebilen insanlar. Bu mücadelemiz sürecektir. Onların ışığı bize yol gösterecektir. Bodrum çok değerli bir yer; değerini kültürle, sanatla artırmak istiyorum.”

FİNAL GENCO ERKAL İLE YAPILDI

Nâzım Hikmet’i anma etkinliklerinin finali ise Genco Erkal'ın "İnsanlarım..." adını taşıyan Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki günlerini anlatan tek kişilik gösterisiyle yapıldı.

Pandemi tedbirlerinden dolayı kısıtlı sayıda izleyiciyle Umurça Parkı'nda yapılan gösteri büyük beğeni topladı. Yurttaşlar Büyük Şair’in hayatından bir kesiti Türkiye’nin yetiştirdiği ne büyük sanatçılardan olan Genco Erkal’ın oyunu aracılığıyla izleme imkânına sahip oldu.

2 gün süren etkinliklerin final gecesinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Genco Erkal’a mükemmel performansı için teşekkür ederek “Nâzım ancak bu kadar güzel anlatılırdı. 2 gün boyunca süren birbirinden kıymetli etkinliklerimiz bu gece taçlandı. Nâzım’ın ruhu adeta Bodrum’u kapladı. Bodrum bu tür etkinliklere bundan sonra daha fazla ev sahipliği yapacak. Bu alanları bizimle birlikte sanata ve insana açan, bu çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol