birgün

29° AÇIK

Bodrum’da 'susuzluk' tehlikesi

Yaşanan nüfus artışının da etkisiyle su kullanımının 3 kat arttığı Bodrum’da yakın zamanda su temininde zorluklar yaşanabileceği kaydedildi. Konuya ilişkin uyarılarda bulunan Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Bodrum'a yakın zamanda su teminde zorluklar yaşanacağı görülüyor” dedi.

GÜNCEL 05.10.2021 12:41
Bodrum’da 'susuzluk' tehlikesi
Abone Ol google-news

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, küresel iklim krizine bağlı yaşanan kuraklık nedeniyle su sıkıntısı yaşanıyor. Büyükşehirlerden gelenlerle birlikte nüfusu 650 bine dayanan ilçede, su sorunu her geçen gün artıyor. Duruma ilişkin uyarılarda bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Kaynakları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum'da yakın zamanda su temininde zorluklar yaşanacağını söyledi.

Muğla'da, küresel iklim krizine bağlı kuraklıktan en çok etkilenen ilçelerin başında Bodrum geliyor. İlçede 181 bin olan nüfusun, büyük şehirlerden gelenlerle 650 bine ulaşması nedeniyle su kullanımı 3 kat arttı. Bu yılın temmuz ve ağustos aylarında yağmurun düşmediği Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Geyik Barajı'nda geçen yıl yüzde 71 olan su seviyesi bu yıl yüzde 31'e, Mumcular Barajı'ndaki seviye ise yüzde 17'den yüzde 9'a indi.

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, ülkenin büyük bir kesiminde, küresel iklim krizi etkilerini yoğun bir şekilde hissettiklerini belirterek, "Karadeniz ile Marmara Bölgeleri'nde taşkınlar, Ege, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde ise kuraklık baş gösterdi" dedi.

bodrum-da-susuzluk-tehlikesi-su-temininde-zorluk-yasanabilir-928796-1.

'YAĞIŞLARIN GELMEMESİ DURUMDA KURAKLIKTAN ETKİLENECEĞİZ'

Doç. Dr. Özçelik, Bodrum'a içme suyunun 3 ana kaynaktan sağlandığını ifade ederek, "Bunlar Mumcular ile Geyik Barajları ve su kuyuları. Mumcular Barajı kurumuş durumda. Geyik Barajı'nda su seviyesi yüzde 30-35 civarında. Bu oranda 12 milyon metreküpe tekabül ediyor. Bodrum'a içme suyu ilave tahsislerle karşılanabiliyor. Bodrum'a yakın zamanda su teminde zorluklar yaşanacağı görülüyor. Birkaç ay içerisinde yağış riskliliği söz konusu olabilir. Yağışların gelmemesi durumda kuraklıktan etkileneceğiz. Gelecek yıllarda kuraklığın takibi gerekiyor. Kuraklık olmayacağı, taşkın olmayacağı anlamına gelmiyor. Hidrolojik döngü gereği Bodrum'da kasım ve aralık aylarında taşkın etkilerini gözlemliyoruz" dedi.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun