Boğaziçi Üniversitesi'nde kayyum rektörü protesto eyleminde gözaltına alınan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 70 kişi yargılanıyor. Davada 2 kişinin 'Görevi yaptırmamak için direnme', tüm sanıkların "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlamasıyla cezalandırılmaları istendi.

Kaynak: ANKA
Boğaziçi davası: 70 kişiye ceza istendi
Fotoğraf: DepoPhotos

Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Naci İnci'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasının ardından başlayan protesto eylemlerinde gözaltına alınan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 70 kişinin yargılanıyor. Davada 70 kişi hakkında ceza istendi.

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 31. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmada tutuksuz sanıklar katılmazken avukatları duruşmada hazır bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 20 Mayıs 2022 tarihinde yapılan 'Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınan 70 kişinin ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ iddiasıyla yargılanmalarına devam edildi. Duruşmayı ABD Konsolosluğu'nun yanı sıra İstanbul Barosu İnsanHakları Merkezi ile Sivil Alan Araştırmaları Derneği'nden gelen gözlemciler de takip etti.

SAVCI 'HANDE KADER' SLOGANINA TAKILDI

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, olay günü sanıkların, "Polis defol, üniversiteler bizimdir. Okutmayacaklarmış bizi Boğaziçi'nde sokaklar da bizim kampüsler de. Hande Kader onurumuzdur" gibi sloganlar attıklarını belirtti. Kolluk güçlerinin uyarılarına karşın "izinsiz" gösteriyi kendi rızalarıyla sonlandırmadıklarını aktardı. Sanıklardan E.B.G'ün, "Seni tanıdım, seninle görüşeceğiz" şeklinde sözler söylediği, H.B.Y'nin ise bir polisin koluğunu ısırarak yaraladığı ileri sürüldü. Savcı yargılama devam ederken yaşamını yitiren Bilge Adım dışındaki  sanıkların "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçundan cezalandırılmalarını istedi.

E.B.G'nin "Hakaret" suçundan beraatı, E.B.G ve H.B.Y'nin polisin aktif bir şekilde görevini yapmasını engelledikleri gerekçesiyle, "Görevi yaptırmamak için direnme" suçundan cezalandırılmaları istendi.

DURUŞMA 4 EKİM'E ERTELENDİ

Mahkeme 2 sanık hakkında yakalama kararlarının devamına, bir sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vererek  duruşmayı 4 Ekim 2024 tarihine erteledi.