birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 03.08.2021 08:51

Boğaziçi’nde rektör desteklenenlerden olmalı

Boğaziçi’nde rektör desteklenenlerden olmalı

HABER MERKEZİ

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binasına bir kez daha sırtlarını dönen akademisyenler, “Rektörün, desteklediğimiz 17 meslektaşımız arasından seçilmesi asgari talebimizdir” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılacak atama için başvuruların son gününde Rektörlük binasına bir kez daha sırtlarını dönen Boğaziçili akademisyenler, 746 Boğaziçi Üniversitesi akademisyeninin yüzde 82’sinin katıldığı oylama sonucunu hatırlattı. Adaylıklarını destekledikleri üniversite içinden 17 tam zamanlı profesörün YÖK’e atama başvurusunda bulunacağını belirten akademisyenler, güvenoylarını alamayan hiçbir adayı desteklemeyeceklerini ilan ederek “Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörü olacak kişinin desteklediğimiz 17 meslektaşımız arasından seçilmesi asgari talebimizdir” diye konuştu.

Oylamada şu anki yönetimde yer alan Naci İnci’nin yüzde 95, Gürkan S. Kumbaroğlu’nun yüzde 93 oranlarında karşı oy aldıklarını ve bu nedenle bu isimlerin rektör adaylıklarını desteklemediklerini bir kez daha ifade eden akademisyenler “Aynı şekilde oylamamıza dahil edilmemiş hiçbir aday da Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından desteklenmemektedir” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin adayı olan 17 meslektaşlarının bu süreçte büyük bir sorumluluk aldığını belirten akademisyenler “Bilimsel olarak özgür ve kurumsal olarak özerk, şeffaf, demokratik, hesap verebilir kamu üniversitesi tüm toplumun müşterek değeridir. Yeni ve daha kapsayıcı bir rektör belirleme yöntemi geliştirilene kadar, üniversitemizin rektörü olacak kişinin desteklediğimiz 17 meslektaşımız arasından seçilmesi asgari talebimizdir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol