birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 01.04.2021 17:04

Boğaziçi öğrencilerinin eylemine polis müdahalesi: Gözaltılar var!

Boğaziçi Üniversite öğrencilerinin, tutuklu arkadaşları için Kadıköy’de gerçekleştirmek istedikleri eyleme polis müdahale etti, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Boğaziçi öğrencilerinin eylemine polis müdahalesi: Gözaltılar var!

MERAL DANYILDIZ

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör ataması ve okullarına yönelik müdahalelere karşı bağlattığı eylemler sürüyor. Öğrencilerin bugün Kadıköy’de düzenlediği eyleme polis müdahale etti, gözaltı yaptı.

Boğaziçi öğrencileri dün yaptıkları eylem çağrısında, “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan'da Kadıköy'de; Anıl ve Şilan'ın özgürlüğü için 2 Nisan'da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” demişti.

Kadıköy Kaymakamlığı ise, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek ilçedeki eylem ve etkinlikleri yasakladığını açıklamıştı. "Bazı grupların İskele Meydanı'nda eylem çağrılarının olduğunu" belirten İstanbul Kadıköy Kaymakamlığı, yaptığı açıklamada yasağı, “İlçemizde yapılmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği” gerekçesine dayandırmıştı.

Kaymakamlığın ‘adrese teslim’ kararının ardından eylem öncesi İskele Meydanı ve Kadıköy'ün ara sokakları polis tarafından ablukaya alındı.

Rexx Sineması önünde toplanan öğrencilere polis müdahale etti.

Öğrenciler, polis tarafından yerlerde sürüklenerek gözaltına alınırken çevredeki yurttaşlar duruma tepki gösterdi.

istanbul-da-enflasyon-son-19-ayin-en-yuksek-seviyesinde-859648-1.

istanbul-da-enflasyon-son-19-ayin-en-yuksek-seviyesinde-859649-1.

istanbul-da-enflasyon-son-19-ayin-en-yuksek-seviyesinde-859650-1.

"KAYYUMLARIN GİDECEĞİNİ TEKRAR İLETTİK"

bogazici-ogrencilerinin-eylemine-polis-mudahalesi-gozaltilar-var-859663-1.

Gözaltıların ardından Eğitim Sen İstanbul 4 No’lu Şube’de bir araya gelen öğrenciler, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenciler, “Kayyum rektör istemiyoruz dediğimiz için Kadıköy’de bir basın açıklaması yapacaktık. Ancak siyasi iktidar basın açıklamasından korktuğu için bu basın açıklamasını kendi kaymakamlıklarıyla yasakladı. Ancak biz Boğaziçi direnişinde onların yasaklarını tanımadık, yasaklara rağmen sözümüzü söylemeye her daim devam ettik. Biz burada basın açıklamamızı yapmak için buluştuğumuz anda üstümüze polis şiddetiyle saldırdılar. Bunun karşısında durmaya ve kendi meşruluğumuza dayanarak sözümüzü söylemeye devam ettik. Kol kola girdik ve direndik. Bugün Kadıköy’ün her yerine sloganlarımızı inlettik. Kayyumların gideceğini tekrar ilettik. Yaklaşık 40 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Ancak işkencecilerin asla kazanamayacağını biliyoruz. Kayyumların gideceğini biliyoruz. Kayyum rektörleri gönderene kadar devam edeceğimizi bir kez daha göstermiş olduk. Kadıköy sokakları polis ablukası altında. İzin vermedikleri basın açıklamamızı bu yüzden burada okuyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasında ise Boğaziçi Direnişi’ne katılan 9 kişinin alındığı hatırlatılarak, kayyum rektörü göndermeye kararlı olduklarının altı çizildi. Öğrenciler, özgür ve demokratik üniversite mücadelesini yükseltme çağrısı yaptı. Açıklamada, “İktidarın korkularına hep birlikte karşılık vererek onları üniversitelerden de memleketlerden de gönderelim” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol