birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 06.10.2021 09:59

Boğaziçi operasyonu: 3 öğrenci serbest, 7 öğrenci savcılığa sevk edildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “terörist” ifadesiyle hedef göstermesinin ardından, pazartesi günü Rektörlük binası önünde toplanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden 10’u dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Öğrencilerden 3’ü ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, geceyi nezarethanede geçiren 7 öğrenci savcılığa sevk edildi.

Boğaziçi operasyonu: 3 öğrenci serbest, 7 öğrenci savcılığa sevk edildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saray’da düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni’nde “terörist” ifadeleriyle hedef göstermesinin ardından dün akşam saatlerinde gözaltına alınan 10 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden 7’si savcılığa sevk edildi. Öğrencilerden 3’ü ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Boğaziçi Direnişi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Dün gözaltına alınan arkadaşlarımızın 3'ü ifadelerinin ardından serbest bırakılırken geceyi nezarethanede geçiren 7 arkadaşımız savcılığa sevk edildiler. Kayyum Naci İnci'nin arkadaşlarımızın darp edildiği 4 Ekim'de yaşananlara dair suç duyurusunda bulunduğu bilgisi ile suçlamalar Naci İnci'ye hakaret, kamu malına zarar verme, 2911'e muhalefet ve görevli memura görevini yaptırmama şeklinde gösteriliyor” denildi.

İstanbul Valiliği'nce konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık (60) kişilik grup; sloganlar atarak, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Naci İnci'nin makam aracının önünü keserek ilerlemesini engellemiş ve bir şahıs da aracın üzerine çıkmıştır. Konuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; makam aracının üzerine çıkan kişinin de aralarında bulunduğu (7) şahıs ile görevli personele mukavemette bulunan (3) şahıs olmak üzere toplam (10) şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol