birgün

23° AÇIK

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten atanan isim Prof. Dr. Mehmet Naci İnci oldu

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne, vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Rektörlük adaylığı için başvuru ilanına çıkıldı.

EĞİTİM 15.07.2021 11:09
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne vekaleten atanan isim Prof. Dr. Mehmet Naci İnci oldu
Abone Ol google-news

Yaklaşık 6 ay önce AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla göreve gelen eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) Boğaziçi Rektörlüğü’ne, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’yi görevlendirdiği bildirildi. Naci İnci, 2 Ağustos'ta rektör yardımcılığına getirilmişti.

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen '15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi Anma Programı ve Fotoğraf Sergisi' isimli etkinliğe Prof. Dr. Melih Bulu'nun katılması bekleniyordu. Ancak Bulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınınca etkinlikte yer almadı. Melih Bulu'nun yerine vekaleten atanan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci etkinlikte yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, “Bir araya geldiğimiz için çok büyük mutluluk duyuyorum. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki tarihini unutan, yarından da vazgeçmiş demektir. Yani tarih bilinci olmayan toplumların kendilerine ait bir gelecek korkusundan da bahsetmesi mümkün değildir. Öyleyse şehitlerimizin ne sebeple ve hangi koşullarda şehit olduklarını unutmamamız büyük bir önem taşımaktadır. Malazgirt'le birlikte kapılarını aralayarak kendisini vatan kıldığımız bu topraklar için çok bedeller ödedik. Bağımsızlığımızı baki kılmak hedefinde birleşen insanlarımız gerektiğinde can vermekten hiç kaçınmamıştır. İşte 15 Temmuz 2016 tarihinde tankların önüne yatmaktan, göğsüne siper etmekten asla kaçınmayan insanımızı kuşatan inanç, Malazgirt'te, Çanakkale'de, İstiklal Savaşı'nda kahramanlarımızı kuşatan inançtan farksızdır" diye konuştu.

Rektörlük adaylığı için başvuru ilanına çıkıldı.

bogazici-universitesi-rektorlugu-ne-vekaleten-atanan-isim-prof-dr-mehmet-naci-inci-oldu-899355-1.

BOĞAZİÇİ DAYANIŞMASI'NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan Boğaziçi Dayanışması Twitter'dan yapılan açıklamada, dışarıdan atacak yeni bir "kayyumu" kabyl etmediklerini söyledi. Açıklamada, "Melih Bulu'nun yerine atanacak, Boğaziçi içinden veya dışarıdan yeni bir kayyumu kabul etmiyoruz. Üniversitenin tüm bileşenlerini seçime çağrıyoruz. #TümKayyumlarGidecek" ifadesi yer aldı.

***

VEKALETEN ATAMA NEDİR?

Kamu hizmetlerine tahsis edilen kadroların doldurulamamış (boş) olması veya doldurulduğu halde (dolu) ilgili personelin geçici bir süre görevinden ayrı kalması sebebiyle, söz konusu hizmetlerde aksama meydana gelmemesi için kadroya kurum içinden diğer kurumlardan veya açıktan geçici olarak 657 sayılı Kanunun 86’ncı maddesi hükmü uyarınca atanmasıdır.

***

PROF. DR. NACİ İNCİ KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi'nde Fizik Bölümü'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Naci İnci, fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor.

İnci'nin iki uluslararası patenti bulunuyor.

1987 yılında Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini alan Naci İnci, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi'nden (İngiltere) doktora derecesini aldı.

1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde 1994 yılında Yardımcı Doçent, 1996 yılında Doçent oldu.

1999-2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı; üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne Profesör oldu ve 2014-2018 döneminde Bölüm Başkanlığı yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol