birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 14.03.2021 08:13

Bolivya’da darbeciler hapiste

Bolivya’da darbeciler hapiste

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bolivya’da 2019’da Devlet Başkanı Evo Morales’i ilticaya sürükleyen Amerikancı darbenin önde gelen isimlerinden Senatör Jeanine Anez ve o dönem bakanlık yapan bazı isimler tutuklandı. Savcılık, “Evo Morales’e yapılan darbede rol aldıkları” suçlaması yöneltildiğini açıkladı.

En son seçimleri üç kez erteleyerek seçim hakkını gasp eden darbeci yönetim tepkilerin artması üzerine genel seçimleri geçen sene düzenlemiş ve Morales’in partisi Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) lideri Luis Arce ezici bir oyla kazanmıştı. Bu seçim zaferinin ardından eski yönetimdeki çok sayıda darbeci isim ülkeden kaçmış, Morales de ülkesine geri dönmüştü.

Devlet Bakanı Eduardo Del Castillo Del Carpio, Anez’in dün sabah saatlerinde Trinidad kentinde gözaltına alındığını ve uçakla La Paz’a götürüldüğünü açıkladı. Anez, tutuklanmadan önce hakkında çıkarılan yakalama kararını sosyal medya üzerinden paylaşarak, “Siyasi yargılama başladı” yazdı. Morales 2019’da ordu ve muhalefetin baskılarıyla istifa edip ülkeyi terk etmeye zorlandıktan sonra Anez, en kıdemli senatör olduğu gerekçesiyle kendini geçici devlet başkanı ilan etmişti. MAS, Anez’i orduyla iş birliği yaparak Morales’in istifaya mecbur bırakılmasında rol oynadığını savunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol