birgün

23° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

Bolsonaro ile Brezilya yargısı arasında 'koronavirüs testi' anlaşmazlığı

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro, koronavirüs testlerinin gerçek sonuçlarını federal yargıcın kararına rağmen paylaşmadı. Bunun üzerine federal yargıç gerçek sonuçlar için ısrarcı davrandı, bir diğer yargıç Bolsonaro'nun ekibine 5 gün süre verdi

DÜNYA 05.05.2020 11:57
Bolsonaro ile Brezilya yargısı arasında 'koronavirüs testi' anlaşmazlığı
Abone Ol google-news

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun yaptırdığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) testlerinin gerçek sonuçlarını federal yargıcın kararına rağmen paylaşmayı reddetmesi ülkede tartışma konusu oldu.

Sao Paulo federal yargıcı, geçen hafta O Estado de S. Paulo gazetesinin talebine cevaben Jair Bolsonaro'dan iki kez yaptırdığı Covid-19 testlerinin sonuçlarını sunmasını istedi. Talebe, sonuçların bir özetini gönderilerek yanıt verildi. Bunun üzerine federal yargıç, gerçek sonuçlar konusunda ısrarcı davrandı, bir diğer yargıç da cumartesi günü Bolsonaro'nun ekibine bunun için 5 gün süre tanıdı.

Bolsonaro'nun geçen hafta Covid-19'u 'belki de farkında olmadan kapmış olabileceğini' söylemesi de tartışmayı iyice alevlendirdi.

Covid-19 test sonuçlarıyla ilgili tartışma, Brezilya Devlet Başkanının yetkisini ve demokratik kurumların sınırlarını defalarca zorlamasıyla ilgili daha büyük bir savaşın yansıması olarak görülüyor.

BOLSONARO'NUN KORONAVİRÜSE YAKLAŞIMI TEPKİ TOPLUYOR

Bolsonaro'nun Covid-19'a yakalanıp yakalanmadığına ilişkin endişeler, ilk kez, mart ayında ABD'yi ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanının heyetinde 10'dan fazla kişide Covid-19'a rastlandığı yönündeki haberler üzerine ortaya çıkmıştı.

Doğrulanmamış ilk bilgiler Bolsonaro'nun test sonuçlarının pozitif olduğu yönünde olsa da Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro sosyal medyada sonuçların negatif çıktığını paylaşmış, bunu ortaya koyan belgeyi tıbbi gizliliği gerekçe göstererek yayınlamayı reddetmişti.

Jair Bolsonaro, sonrasında da kamuya açık yerlerde maskesiz dolaşmayı sürdürerek, destekçileriyle el sıkışarak, Covid-19 salgınını küçümseyerek, Brezilyalı vali ve belediye başkanlarının virüsü kontrol altına almak için uyguladığı önlemlerini eleştirerek tepki toplamıştı.

Buna karşın ülkedeki mahkemeler, vali ve belediye başkanlarının tecrit önlemleri alma yetkisi bulunduğuna kararı vermiş, Bolsonaro'nun dini toplantılara izin veren kararnamesini bozmuş, son olarak da Devlet Başkanının Federal Emniyet Genel Müdürlüğü için önerdiği Alexandre Ramagem'in atanmasını ve 30 Venezuelalı diplomatı sınır dışı etme kararını askıya almıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol