birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.05.2021 08:33

Borç içinde yaşamaya çalışıyoruz

Tam kapanmadan önceki hafta yurttaşların bankalara ve özel finansman şirketlerine olan borcu 1,7 milyar TL artarak 860 milyar TL’ye ulaştı. Plansız kapanmanın neden olduğu asıl yıkım önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak.

Borç içinde yaşamaya çalışıyoruz

Hüseyin Şimşek

Saray’ın plansız bir şekilde yürüttüğü salgın yönetimi, borç kıskacındaki vatandaşın yükünü daha da artırdı, özellikle bankalara olan borçlarda rekor artış yaşandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, tam kapanmaya geçilmeden hemen önce, yurttaşların bankalara ve özel finansman şirketlerine olan borcu, 1,7 milyar TL arttı ve toplam borç 860 milyar TL’ye ulaştı.

Konu, CHP’nin bu konudaki raporlarında da kendisine yer buldu.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından hazırlanan çalışmada, BDDK ve Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine vurgu yapıldı. Ağbaba çalışmasında, “Ülkede memurundan işçisine, emeklisinden çiftçisine, işsizinden esnafına ve işletme sahibine herkes borç kapanı içerisine sıkışmış durumda” dedi. “Vatandaş geçimini banka kredilerinden sağlıyor” diyen Ağbaba, çalışmasında şu verilere yer verdi:

“Gelir kaybı yaşayan ve yeterli nakdi destekten mahrum kalan vatandaşlar geçinebilmek için çareyi bankalara ve finansman şirketlerine borçlanmakta buluyor. Tam kapanma öncesindeki hafta vatandaşların bankalara ve özel finansman şirketlerine olan toplam borcu 860 Milyar TL’ye dayanmış durumda. Bu borcun 707,8 milyar TL’si tüketici kredilerinden, 151,9 milyar TL’si de kredi kartlarından kaynaklanıyor. Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne göre tüketici kredisi borcu olan vatandaş sayısı ise 34,4 milyona yükseldi. Türkiye’de artık bir hanede sadece bir kişi değil birden fazla kişi borçlu durumda. Ocak, şubat döneminde toplam 131 bin 612 vatandaş, bankalara olan borcunu ödeyemediği için yasal takibe alındı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol