birgün

16° AZ BULUTLU

Bornova Belediyesi’nde işçiler grev kararını astı

İzmir Bornova Belediyesi’ne ait BORBEL şirketi ile Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube arasında devam eden ve bin 580 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev kararını astı.

BİRGÜN EGE 20.09.2022 16:56
Bornova Belediyesi’nde işçiler grev kararını astı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Bornova Belediyesi’ne ait BORBEL şirketi ile işyerinde örgütlü Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube arasında devam eden ve 1580 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Bugün yapılan son oturumda ise mevcut kazanılmış hakların bazılarının idari tarafından kaldırılmasına tepki gösteren şube yönetimi ve işçiler, normalde perşembe günü asacakları grev kararını bugün astı.

Belediye önünde basın açıklaması yapan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, “İktidarın sermaye yanlısı ve beşli çeteyi önceleyen ekonomi politikasını halkın açlığa itildiği gerçeğiyle eleştirirken, bugün CHP'li belediyelerin geldiği nokta işçiye, çalışanına bu enflasyon koşullarında yüzde 30 zam dayatması. Bu bir zorunluluk değil tercih meselesi. Biz işçilere gelecekte vaat edilen yaşam bu. Kabul etmiyoruz, dün de kabul etmedik bugün de etmiyoruz, gelecekte de etmeyeceğiz” dedi.

Genç, “Bizi enflasyona karşı korumayan, insanca bir yaşamı sağlamayacak ücretleri reddediyoruz. Bu yüzden grev ilanımızı asıyoruz” dedi ve ekledi: “Grev gerçekleştiğinde Bornova hakkının etkileneceğini biliyoruz ancak bunun sorumlusu emeğiyle geçinenler değil, işçiye yoksulluğu reva gören SODEMSEN ve onu yaratan siyasettir. Bizim TİS mücadelemiz de grev ilanımız da yoksulluğa karşı ek zam mücadelelerinin bir parçasıdır. Bu nedenle Bornova halkını dayanışmaya ve bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

"BİZ KAZANACAĞIZ"

Genç, şunları dile getirdi: “İşveren Bornova Belediye yönetimine de çağrımız var, taleplerimizi kabul edin. Bunun için kaynak olduğunu biliyoruz ne beklemek ne de tamah etmek istemiyoruz. Grev sürecine resmi olarak bugün girdik. Yasal olarak 60 gün içerisinde grevimiz başlayacak. Buradan herkese bir kez daha ilan edelim. İşçinin onay vermediği bir sözleşme kaçınılmaz olarak grev demektir. Başka türlüsü bizim için kabul edilemez. Buradan işçi arkadaşlarımıza da sesleniyoruz, bu süreçte komite, iş yeri temsilcileri, temsilciler kurulumuzla, toplu iş sözleşme sürecinizi hep birlikte bugüne kadar getirdik. Bundan sonra da böyle devam edecek. Biz kazanacağız. Gücümüz birliğimiz” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol