İzmir Menderes Şehit Mehmet Kıvık Anadolu Lisesi öğrencilerinin 'teknoloji' etkinliği diye AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "İlk Oyum Erdoğan'a" programına götürüldüğü öğrenildi.

Bornova'da öğrenciler 'teknoloji etkinliği' denilerek AKP'nin "İlk Oyum Erdoğan'a" etkinliğine götürüldü

BİRGÜN EGE

İzmir'in Bornova ilçesinde Bornova Kültür Merkezi'nde, 1 Kasım’da AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "İlk Oyum Erdoğan'a" isimli etkinliğe Menderes Şehit Mehmet Kıvık Anadolu Lisesi öğrencilerinin götürüldüğü ortaya çıktı. Etkinlik için öğrenci velilerine, teknoloji etkinliği için izin kağıdı gönderildiği öğrenildi. Öğrenciler ise salona girdiğinde “İlk oyum Erdoğan'a” afişleri ve pankartlarıyla karşılaştı.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “İzmir Menderes Şehit Mehmet Kıvık Anadolu Lisesi öğrencilerini bugün teknoloji etkinliğine gidiyoruz diye götürüyorlar ancak öğrencilerimiz karşısında ‘İlk Oyum Erdoğan’a’ Recep Tayyip Erdoğan sloganları ve AKP bayraklarıyla karşılaşıyorlar. Gençlerin iradesi dışında, ellerinden seçim yapma hakkı alınarak parti propagandası yapılmasını da böyle bir siyaset anlayışını da kabul edemeyiz. Okulda dersinin başında olması gereken gençlerin Erdoğan propagandasında ne işi var?” dedi.

CHP'li Kılıç, olaya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi. Kılıç’ın verdiği soru önergesi şu şekilde:

“-İzmir Menderes Şehit Mehmet Kıvık Anadolu Lisesi öğrencileri, “teknoloji etkinliğine gidiyoruz” denilerek, Bornova Kültür Merkezindeki AKP toplantısına götürülmüşler midir?

-Bu toplantıya katılım kararı kim tarafından, neden verilmiştir?

-Lise öğrencilerinin ders saatinde bir siyasi partinin toplantısına katılması hakkında sorumlular ile ilgili idari soruşturma açılmış mıdır?

-Açıldı ise sonucu ne olmuştur? Açılmadı ise açılması düşünülmekte midir?

-Buna benzer şekilde, bir siyasi parti toplantısına öğrenci katılımı sağlanmış mıdır? Sağlandı ise sorumlular hakkında idari soruşturma açılmış mıdır? Açıldı ise nasıl sonuçlanmıştır?”