birgün

15° AÇIK

BİRGÜN EGE 15.10.2021 10:05

Böyle gelen adalete inancım kalmadı

Ege Üniversitesi yerleşkesinde Sezen Zambak’a çarparak ölümüne neden olan traktör sürücüsü Vehbi B.’nin 2 yıl 11 aylık hapis cezası onandı. Karara tepkili olan Baba Metin Zambak, kızının katilinin 1 gün bile cezaevine girmediğini belirterek, adalete inancının kalmadığını söyledi.

Böyle gelen adalete inancım kalmadı

BERKAY SAĞOL

Ege Üniversitesi’nde, 2019 yılının eylül ayında okulun eski mezunlarından olan Sezen Zambak’a çarparak ölümüne sebep olan traktör sürücüsü Vehbi B.’ye verilen 2 yıl 11 aylık hapis cezası onaylandı. Baba Metin Zambak ise karara tepki gösterirken, sanığa verilen hapis cezasının 5 yılın altında olması nedeniyle kararın kesinleştiği belirtildi.

Zambak ailesi, Sezen’in vefatından sonra küçük kızlarının Kafkas Üniversitesi’ni kazanmasıyla, onu yalnız bırakmak istemeyerek ailecek Kars’a taşındı. Küçük kızının hep yanında olmak istediklerini belirten Metin Zambak, “Davamız sona erdi o yüzden küçük kızımızın bir an olsun yanından ayrılmak istemiyoruz” dedi.

Kızı Sezen Zambak’ın davasında 2 yıl boyunca adalet arayışını sürdüren Zambak, “Karardan memnun değilim. Mahkemenin düzgün bir yargılama yaptığına inanmıyorum. Mahkeme heyeti bu dosyanın en önemli delili olan kamera kayıtlarını bile izlemedi. Sanığın yalan söylediği belli olmasına rağmen kızımın katili 1 gün bile cezaevine girmedi” diye konuştu.

SANIK YALAN SÖYLEDİ

Zambak şunları söyledi: “Sanık önce kızımı kaldırımda gördüğünü söylüyor. Ama kaldırımda görmesine imkân yok çünkü açısı uygun değil. Sonra da ‘Gördüm ama karşıya geçmeyeceğini düşündüm’ dedi ve mahkeme bunu kabul etti. Hâkim ‘Neye göre bunu düşündün?’ diye sormadı bile. Oysaki görüntülerde çok net görülüyor. Sezen’i gördüğünde kızım yolun ortasını geçmiş. Ben defalarca kalbime taş basıp o görüntüleri kaza anını izledim. Mahkeme bir kere bile izlemedi. Sanığın yalan söylediği çok açık. Bu adama ‘Madem gördün, neden durmadın. Bak görüntülerde de açıkça görünüyor ki çarptığın kız yolun ortasını geçtiği halde, üstelik hareket halinde iken ve tamamen senin görüş alanında iken yola bakmaktan vazgeçip, arkana dönmeyi tercih ettin’ diye neden sorulmadı?”

Adalete inancının kalmadığını vurgulayan Zambak, “Kızımı öldüren adam 2 yıl 11 ay ceza aldı. Sadece siciline işlendi. Onun dışında başka hiçbir yaptırımı olmadı. İtiraz dilekçelerimizi gönderdik o da reddedildi. Bizim için dava sona erdi. Şimdi benden adalete güvenmem, inanmam isteniyor öyle mi? Hangi adalete? Bu karar burada benim elimi kolumu bağladı evet. Ama, ama, mizanda, o yüce mahkemede, bizzat kendisinin de şahit olduğu Hakimin önünde hesaplaşacağız efendiler. O günü sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol