birgün

3° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 16.06.2021 10:56

Bozaada Forum Habbele koyundaki inşaata karşı açıklama: Doğa tahrip ediliyor

Bozcaada Forumu, yaptığı basın açıklamasıyla imara açılan Habbele koyundaki doğa tahribatına tepki gösterdi.

Bozaada Forum Habbele koyundaki inşaata karşı açıklama: Doğa tahrip ediliyor

Bozcaada'da Habbele koyunu korumak isteyen ada halkı, basın açıklaması düzenledi. Bozcaada Forumu, yaptığı açıklamada koyda süren inşaatın, proje alanının dışarısına çıktığını belirtirken, "binaların denize kaydığı" gerekçesiyle doğa tahribatı yaratıldığını ifade etti.

GERİ DÖNDÜRÜLEMZ EKOLOJİK TAHRİBAT

Ada'da yerel yönetimin şirketin denetimsiz inşaatına yönelik herhangi bir müdahalesi olmadığı eleştirilirken, proje kapsamı dışında yapılan "gabion duvarların" da ekolojik olarak geri dönülemez bir tahribata yol açacağı ifade edildi.

"SESSİZ KALMAYACAĞIZ"

Doğa tahribatına sessiz kalmayacaklarını ve mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade eden Bozcaada Forumu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Bozcaada'nın eşsiz Habbele Koyu'nda bir işletmenin dört senedir hiçbir izni olmadan iş makineleriyle yaptığı doğa tahribatı, bu sene sonradan "binaların denize kaydığı" gerekçesiyle mevzuata ne kadar uygun olduğu bilinmeyen bir proje ile kılıfına uydurulmuştur.

Bu süreçte konuya ilgi göstermeyen ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yerel yönetim, Bozcaada Forum'un süreç boyunca kesintisiz devam eden uyarılarına sessiz kalmıştır. Bu sene ise, projenin uygulanması sırasında ortaya çıkan akıl almaz doğa tahribatının denetimini dahi yerine getirmemiştir.

"YEREL YÖNETİM SESSİZ"

Vatandaşlar tarafından proje alanı dışına da iş makineleriyle müdahalenin yapıldığı ortaya konulmuş ve yerel yönetim göreve çağrılmıştır. Süreç boyunca sorumluluklarını yerine getirmeyen yerel yönetim benzer bir anlayışla vatandaşları oyalama ve yanlış bilgilendirme yoluna girmiştir.

İşletmenin denize kaydığı gerekçesiyle yapılan "gabion duvar" bölge ekosisteminde geri dönüşü olmayan tahribata yol açmıştır. Forum katılımcıları olarak, yapılan bu projenin emsal teşkil ederek aynı koyda ve adanın farklı bölgelerinde yeni tahribatlara yol açacağı ve günü birlik turizm tesisi söylemi altında hızla "özel beach club"lara zemin hazırlayacağı endişesini taşımaktayız.

"VAHŞİ TURİZM"

Vahşi turizm ile büyük bir değişim içine giren Bozcaada, sakinlerinin çoğunluğunun bilgisi dışında yapılmakta olan, birçok konuyu kapsayan yeni plan, proje ve uygulamalarla maalesef özgün kimliğini kaybetmiş, sıradan, birbirinin benzeri "turizm destinasyonları"dan bir diğerine dönüştürülmek istenmektedir.

Bozcaada Forum katılımcıları olarak Habbele Koyu'nda ve diğer koylarda emsal oluşturacak büyük doğa tahribatı yaratan plan, proje ve uygulamalara sessiz kalmayacağımızı, her platformda kaygılarımızı duyuracağımızı bildiririz.

Bozcaada Forum Katılımcıları"