Bozcaada’da koronavirüs tedbirleri nedeniyle konaklama tesisleri geçici olarak kapatıldı

Bozcaada’da konaklama tesisleri kapatıldı

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında tüm konaklama tesislerinin faaliyetlerinin 15 Nisan'a kadar durdurulmasına karar verildi.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, yaptığı açıklamada, ilçeye gelişlerde son günlerde önemli artış olduğunu, tedbir kararı aldıklarını belirtti.

Bozcaada'nın önemli bir tatil merkezi olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bozcaada halkından ve esnafımızdan gelen talep, görüş, dilek ve öneriler neticesinde, Bozcaada Belediye Başkanlığı ve Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu arasında bir görüşme yapılmıştır. Varılan tam mutabakat neticesinde, ülke ve dünya gündeminde büyük bir tehlike olarak hayatımızda olan viral salgın tehdidinin risklerini en aza indirmek, viral yayılmanın engellemesini sağlamak ve sosyal yalıtımı destekleyebilmek amacıyla, Belediye Kanunu'nun 'Belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak' bendine istinaden belediye başkanlığımız tarafından ilçemizdeki tüm konaklama tesislerinin, 19 Mart-15 Nisan tarihleri arasında tedbiren geçici olarak faaliyetlerinin durdurulması kararı alınmıştır."

Yılmaz, kararın zabıtalar tarafından denetleneceğini belirterek, "Ada kendine özgü şartları nedeniyle zorluklara alışkındır ve hep beraber dayanışarak bu çetin süreci sağlıkla tamamlayabileceğimize inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Çin'in Hubey eyaletinde bulunan Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye'yi de etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de son 24 saatte 93 yeni vaka tespit edildi, toplamda 2 kişi yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı ise 191'e yükseldi.

AA