birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Bozcaada’da Troya’ya karşı Homeros şiirleri

16. Ozanın Günü ve Homeros Etkinliği Bozcaada’nın en özel mekânlarından kale manzaralı Salhane’de gerçekleşti. Bu yılın ozanı ise Mahmut Temizyürek’ti

KÜLTÜR SANAT 07.08.2017 09:36
Bozcaada’da Troya’ya karşı Homeros şiirleri
Abone Ol google-news

Bu sene 16. defa yapılan Ozanın Günü ve Homeros Okuması Salhane’de gerçekleşti. Yüzü aşkın kişinin izlediği etkinlik ilk kez tek gün gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasını uzun yıllardır Bozcaada’da yaşayan, yazar-şair Haluk Şahin yaptı. Manfred Osman Korfman ve Cevat Çapan’la birlikte 2002 senesinde ilk kez bu etkinliği düzenlediklerini belirten Haluk Şahin bu süre içerisinde çok keyifli etkinlikler yaptıklarından bahsetti. Açılış konuşmasının ardından sözü Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz aldı.

bozcaada-da-troya-ya-karsi-homeros-siirleri-332131-1.

‘DANIŞMA KURULU KURUYORUZ’

Hakan Can Yılmaz, “Bozcaada içindekilerle, onu sevenlerle güzel. Bozcaada için bir çok tanımlama yapılır. Ama biz en çok kültür ve sanat adası tanımlamasını seviyoruz ve benimsiyoruz. Biz de belediye olarak bu tip etkinlikleri desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz.” Başkan Yılmaz, etkinliğin yapıldığı Salhane'nin geçmişten bugüne kadarki sürecini anlattıktan sonra şöyle devam etti: “Bu kış Kültür - Sanat Danışma Kurulu kuracağız. Daha sağlıklı bir planlama yapmak istiyoruz. Halktan gelen istek neticesinde geçen kış ‘Adada Tiyatro Var’ ismiyle bir proje gerçekleştirip birçok tiyatro oyunu getirdik. Hepsinde salonlar doldu. Bu organizasyona bu sene Ekim ayında başlayacağız.”

‘O ZAMANLAR ÇOK UÇUK BİR ŞEYDİ’

Daha sonra yeniden söz alan Haluk Şahin, “Bu etkinliğe Cevat Çapan ve şu an aramızda olmayan Manfred Korfman ile 2002 yılında başladık. Çok uçuk bir şeydi. Ama 15 yıldır devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla Homeros okuduk yıllarca. Bu sene aslında sona erdirmek istedik. Doyuma ulaştığını düşündük. Sonra Bozcaada takvimine yerleştiğini gördük. Ve devam kararı aldık” diyerek bu senenin katılımcıları olan ressam ve yazar Gürol Sözen, şair Cevat Çapan, şair ve bu senenin ozanı Mahmut Temizyürek, Pembe Akgün ve Troya Kazı Heyeti Başkanı Rüstem Aslan’ı etkinliği izlemeye gelenlere tanıttı.

bozcaada-da-troya-ya-karsi-homeros-siirleri-332132-1.

‘TROYA MÜZESİ 2018’DE AÇILACAK’

Troya Kazı Heyeti Başkanı Rüstem Aslan, “1988'den beri adaya geliyorum. Bozaada bu 30 senelik süreçte oldukça değişti. Bozcaada'dan siz nasıl Troya'ya bakıyorsanız, biz de kazı evimizden Bozcaada'yı izliyoruz” dedi. Troya’daki kazı sürecinden de bahseden Aslan, 2018 senesinden Troya Müzesi’nin de açılacağının müjdesini verdi.

Ressam ve yazar Gürol Sözen, “Dostlara ve denizlere karşı konuşmak gerçekten çok zor. Homeros, ozanlığın ve bilgeliğin ötesinde, yaşama ve mimariye yön vermiştir. ‘Güzel tektir, sen aynaları çoğaltırsan o da çoğalır’ sözünden yola çıkarak diyorum ki, hepimiz aynalarımızı çoğaltırsak Homeros da devam edecektir” dedi.

‘UZAKLARA GİDEREK, GERÇEKLERE YAKLAŞMAK’

Etkinliğin ilk mimarlarından olan şair Cevat Çapan da, “Homeros'un Odysseia destanıyla ilgili başladığı konuşmasında: "Kaç yıl geçse de insanlar Homeros, İlyada, Odysseia okumaya devam ediyorlar, edecekler" dedi. Bu yılın ozanı Mahmut Temizyürek'i de tanıtan Çapan, Temizyürek’le, Cemal Süreya'nin Papirus dergileri sayesinde başlayan tanışıklığından, O’nun şiirlerinden ve denemelerinden bahsetti. Çapan, “Mahmut Temizyürek, Memet Fuat deneme ödülü ve Altın Portakal’da ödül aldı. Üniversitede psikoloji okumuş, gazetecilik ve dergicilik yapmış, ansiklopedilerde çalışmış. Mahmut Temizyürek, ‘uzaklara giderek, gerçeklere yaklaşıyor’” dedi.

Daha sonra yılın ozan olan Mahmut Temizyurek bir saat süresince şiirlerini okudu. Okunan şiirlerin ardından güneşin batışına doğru Homeros’un İlyada’sından bölümler okundu. Bozcaada Kalesi manzarasına ve Troya’ya karşı Pembe Akgün ile katılımcıların okuduğu İlyada’dan satırlar ile etkinlik son buldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol