birgün

15° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.09.2021 14:39

Brezilya'da Evsiz İşçiler Hareketi, borsa binasını işgal etti

Brezilya'da Evsiz İşçiler Hareketi, Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal etti. “Bizim açlığımızla zenginleşiyor” diyen Brezilyalı işçiler milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşarken 42 yeni süper zenginin ortaya çıkmasını eleştirdi.

Brezilya'da Evsiz İşçiler Hareketi, borsa binasını işgal etti

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde bulunan Menkul Kıymetler Borsası, Evsiz İşçiler Hareketi (MTST) tarafından işgal edildi. Borsa binasına giren protestocular ülkenin piyasacı ve sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu eleştiren dövizler taşıdı. Dövizlerde “Bizim açlığımızla zenginleşiyor” ifadeleri yer aldı.

MTST'nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şirketlerin açlıktan ölen insanlar üzerinden kâr elde etmesi eleştirilerek, “Spekülasyonun ve sosyal eşitsizliğin en büyük sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal ediyoruz. Şirketler kar ederken, insanlar açlıktan ölüyor. İş giderek daha güvencesiz hale geliyor. Başkan Bolsonaro'yu elinde tutanlar var. Onlar piyasanın sahipleri” denildi.

16 MİLYONDAN FAZLA İNSAN AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Koronavirüs sürecinde zenginlerin kârlarını rekor seviyelere çıkardığını vurgulayan MTST, söz konusu dönem içinde 42 yeni milyarderin ortaya çıktığına vurgu yaptı. MTST, 200 milyondan fazla nüfusa sahip olan Brezilya’da milyarderlerin sayısının artmasına rağmen, 16 milyondan fazla insanın açlık sınırının altında yaşadığına dikkat çekti.

Evsiz İşçiler Hareketi’nin liderlerinden Debora Pereira, güvensiz gıdalardan ve açlıktan neredeyse 100 milyon Brezilya yurttaşının etkilendiğini söyledi, her gün milyarderlerin borsada milyar dolarlarla oynamalarını eleştirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol