birgün

26° AÇIK

DÜNYA 14.05.2021 17:35

Brezilya'da halk, ırkçı polis şiddeti ve Bolsonaro'ya karşı sokakta

Rio'da polisin siyahi ve melez mahallelerine uyuşturucu bahanesiyle baskın yaparak sokak ortasında gençleri infaz etmesine karşı halk sokaklara çıktı. Hedefte, soykırım amacı gütmekle suçlanan Bolsonaro ve polis var.

Brezilya'da halk, ırkçı polis şiddeti ve Bolsonaro'ya karşı sokakta

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Brezilya'nın başkenti Rio de Janeiro'da, polisin uyuşturucu operasyonu düzenlediği mahallelerde yakaladıkları gençleri sokak ortasında infaz etmesine yönelik tepkiler sürüyor. Halk, uyuşturucunun bahane edilerek siyah ve melez nüfusun yok edilmeye çalışıldığını söyleyerek, ırkçı şiddete karşı meydanlara çıktı.

YOKSULLUĞA VE SALGINA TESLİM

Geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonda, siyah ve melez yurttaşların yoğun olduğu mahallelere baskın yapılmış, polis bu baskınlarda orantısız şiddet kullanmıştı. Kaçma teşebbüsü bile olmayan şüphelilerin sokak ortasında infaz edildiği görüntüler sosyal medyada paylaşılınca kamuoyunda ciddi tepki yaratmıştı.

Kentin en yoksul ve pandemi sürecini en ağır geçiren bölgesinde, halk polis saldırılarını sistematik, ırkçı bir imha projesinin parçası olarak görüyor. Polis şiddeti, Bolsonaro'nun ırkçı siyasetinin de bir parçası olarak görülerek, siyahlara yönelik bir saldırı olarak yorumlanıyor. "Jacazerinho gecekondularına adalet", "Soykırıma isyan etmek haktır" sloganlarıyla, saldırıların ırkçı boyutu vurgulanuyor.

SOYKIRIM HEDEFLİYOR

Irkçılığa, salgına, yoksulluğa ve ölümlere yeter diyerek başlatılan eylemlere, eski başkan Lula da destek verdi. İşçi Partisi lideri Lula, halefi Bolsonaro'nun soykırım amaçladığı yorumlarında bulundu. Eylemciler Bolsonaro'nun istifa etmesini talep ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol