birgün

20° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 18.09.2020 09:11

Brezilya’da yangın OHAL’i

Brezilya’da yangın OHAL’i

HABER MERKEZİ

Brezilya’nın Matto Grosso do Soul eyaletinde büyük bir hızla yayılan yangınların dünyanın en büyük sulak alanı olan Pantanal’ın yüzde 15’inden fazla bölümünü yok etmesinin ardından olağanüstü hal ilan edildi.

Eyalet valisi Reinaldo Azambuja, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olağanüstü halin 90 günden fazla süreceğini ve yangınla daha fazla mücadele etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Brezilya’da 150 bin kilometre karelik alanı kaplayan ve Bolivya ve Paraguay’a da uzanan bölgede bu yıl çıkan yangın sayısı, geçen yıla göre yüzde 200 arttı. Brezilyalı Yerli Halklar Birliği örgütü, bölgede yanan alanın Sao Paulo’nun 15 katı büyüklüğünde olduğunu kaydetti.

Pantanal’ın yaklaşık bin 200 canlı türüne ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor. Bu türlerden 36’sı, soyunun tükenmesi riskiyle karşı karşıya. Yerel medya kuruluşları, geyik, kuş ve kedigil gibi hayvan türlerinin Transpanteneira karayoluna ulaştığını ve gönüllüler tarafından kurtarıldıklarını aktardı.

Telesur’un Brezilya muhabiri Nacho Lemus, bölgede son 48 saatte 8 bin 900 noktada yangın kaydedildiğini ve dumanların perşembe gününe kadar Brezilya’nın güney doğusuna, Bolivya ve Paraguay’a ve Arjantin’in kuzey doğusuna ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız