birgün

9° AÇIK

EKONOMİ 15.10.2018 13:32

Brunson'un ardından: Dolar/TL'deki düşüş sürüyor

Brunson'un ardından: Dolar/TL'deki düşüş sürüyor

ABD'li Pastör Andrew Brunson'ın cuma günü serbest bırakılması ve ardından ABD'den iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi olacağına dair açıklamalar gelmesi ile USD/TRY kuru 5,79 seviyesine kadar gerileyerek son 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Haftayı 5,87 seviyesinde kapatan kur, bugün en yüksek 5,91 seviyesini görmesinin ardından tekrar yönünü aşağı çevirdi ve son saatte %0,85 kayıpla 5,82 seviyesine gerilerken EUR/TRY kuru da 6,74'e geriledi.

Investing'in haberine göre, TL'nin Ağustos'ta rekor düşüş yaşamasına neden olan Brunson gelişmesinin sonlanmasının ardından piyasalarda rahatlama yaşanırken gözler TCMB'nin 25 Ekim'deki PPK toplantısına çevrildi. Eylül'de 625 bp faiz artışı yaparak faizi yüzde 24 seviyesine çıkaran bankanın bu ayki toplantıda ne yapacağı merak konusu.

Merkezin faiz artırmasının ardından enflasyonun yüzde 24,52'ye yükselmesi sonrasında piyasalarda faiz artışı beklentisi tekrar gündeme gelirken enflasyon baskısını azaltmak için ortalama 300 bp faiz artışı yapılması gerektiği düşünülüyor, ancak merkezin bu ayı pas geçme olasılığı da yüksek görünüyor.

Brunson davasının ardından merkezin de faiz artırması ile TL'deki toparlanmanın devam etmesi bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız