birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BTS’den liyakatsizliğe tepki: Atamalar hukuksuz

ÇALIŞMA YAŞAMI 02.08.2022 06:30
BTS’den liyakatsizliğe tepki: Atamalar hukuksuz BTS üyeleri, baskılara ve liyakatsizliğe karşı eylemler yapıyor. (Fotoğraf: BTS)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) TCDD’de yüksek atamalardaki liyakatsizliğe tepki göstererek basın açıklaması yaptı. BTS, görevde yükselmelerde düşük puan alanların mülakat yöntemiyle atamalarının gerçekleştirildiğini belirtti. Görevde yükselme sınavları kapsamında Gar Müdürü, Bölge Kontrolörü ve Teftiş Kurulu Kontrolörlüğü unvanlarına yapılan atamaların hukuksuz olduğu belirtildi.

Gar Müdürlüğü sınavında 60 puanın altında kalan personelin mülakata girerek Bölge Kontrolörü yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle dendi: “Gar müdürü unvanı için yapılan yazılı sınavda mülakata girmeye hak kazanan 66 kişi arasında sendikamız üyelerinden biri 5’inci sırada diğeri 8’inci sırada yer aldı. Buna rağmen üyelerimiz 11 kişilik asil listede de 11 kişilik yedek listede de yer almadı. TCDD tarafından bölge kontrolörlüğüne başvuru yapan personelden 30’u, teftiş kurulu kontrolörlüğüne başvuru yapan personelden 5’i bu sınavlarda başarılı sayılarak unvan aldı. Sınavlarda düşük puan alanların kayrılmasının aleniliği o kadar bellidir ki; bölge kontrolörlüğüne ve teftiş kurulu kontrolörlüğüne yazılı sınava girmeksizin sadece mülakatla yapılan alımda, bölge kontrolörlüğü sınavına giren personelden gar müdürlüğü sınavında 60 puan dahi alamamış olan personel sadece mülakata girerek Bölge Kontrolörü yapılmıştır.” BTS açıklamasında şu taleplerde bulundu:

•Mülakatlar kaldırılsın.

•Mülakatlar kaldırılana kadar yazılı puanların aynısı mülakat puanı sayılsın.

•Yazılı sınav soruları Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü ya da bağımsız ilgili kurumlar tarafından yapılsın.

•Sınavlar adil, objektif ve bilimsel yönteme dayalı bir şekilde yapılsın.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol