birgün

26° PARÇALI BULUTLU

Bu devran böyle gitmez

GÜNCEL 24.06.2022 06:30
Bu devran böyle gitmez Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Avukatlar, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 115’inci Adalet Nöbeti’ni tuttu. Gezi davasından çıkan yüksek cezalara ve tutuklama kararlarına tepki gösteren hukukçular “Bu devran böyle gitmez” dedi. Adliyenin içindeki Atrium alanında dün bir araya gelen avukatlar, alkışlarla dışarı çıktı.

HUKUKSUZLUK ORTADA

Adliyenin önünde Avukat Hakları Grubu adına konuşan Ferhat Çiçekli, Gezi davasında yargılananların hukuka ve adalete bağlı insanlar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gezi davası insanca yaşamak isteyenlerin, yaşamını demokrasiye, hukuka bağlı kılanların yargılandığı bir dava olmuştur. Avukat Can Atalay Gezi Parkı sürecindeki herhangi bir fiili sebebiyle değil, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve insanca yaşamaya inancı nedeniyle tutukludur. 115’inci kez Adalet Nöbeti tutuyor olmaz, içinde bulunduğumuz karanlığı, adaletsizliği, hukuksuzluğu bizlere acı bir şekilde göstermektedir.”

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu adına konuşan Veysi Eski ise gazetecilerin özgürlüğüne vurgu yaparak şunlara değindi: “Adaletin kime, ne zaman, nasıl lazım olacağını bilemeyiz. Kürt gazetecinin gazeteciliği engellendiğinde sesimizi çıkarmadığımız zaman bütün gazetecilerin gazeteciliği engelleniyor. Bunu görmemiz gerekiyor. Adaletsizlik her nerede her kime karşı olursa olsun sesinizi yükseltmediğimiz sürece dönüp dolaşıp hepimizi vuracaktır.” Avukat Hasan Kılıç da “Can Atalay, doğaya, işçilere, madencilere ve onlara haklarına sahip çıktı. Bu gerçek üzeri örtülmeyecek derecede göz önünde duruyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Gezi Davası’ndaki kararları eleştirdi ve şunları ifade etti: “Üzerinde tırnak makası yakalanmayan insanları, kalkıp hükümeti devirmeye teşebbüsten dolayı ceza vereceksiniz. Bu böyle gitmez arkadaşlar. Bu devran böyle gitmez.” ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol