birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 04.05.2021 07:50

Bu fotoğrafların nesi özel hayat?

Emniyet’in ‘kişisel veri’ ve ‘özel hayat’ bahanesinin arkasına saklanarak yayımladığı genelge polis şiddetinin saklanmasını amaçlıyor. Birçok olayda polisin uyguladığı şiddet de bunu kanıtlıyor.

Bu fotoğrafların nesi özel hayat?

Haber Merkezi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve polislerin toplumsal olaylarda görüntü ile ses kaydının alınmasının engellenmesini öngören genelgeye ilişkin tartışmalar sürüyor. 1 Mayıs protestolarında fiili olarak uygulanmaya başlanan genelgeyle polislerin uyguladığı şiddetin görüntülenmesi birçok noktada engellenmek istendi. Hem gazeteciler hem de yurttaşlar görüntü alırken polis müdahalesiyle karşılaştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘kişisel veri’ ve ‘özel hayat’ bahane ederek savunduğu genelge aslında hem yurttaşa hem de basına sansür niteliği taşıyor. Soylu, gazetecilerin engellenmesine ilişkin genelgede bir ifade olmadığını söylese de durum hiç de öyle değil. Öte yandan yalnızca 1 Mayıs değil, polisin içinde olduğu birçok vakada Emniyet’in gizlemek istediği oldukça fazla done bulunuyor. Örneğin 2017 Newroz’unda üstünde bomba olduğu öne sürülerek öldürülen Kemal Kurkut bunlardan birisi. Ayrıca Gezi direnişinde ülkenin birçok noktasında süren eylemlerde polisin yurttaşlara uyguladığı şiddet de Emniyet’in gizlemek isteyeceği türden. Bunun yanında son olarak Boğaziçi direnişindeki görülenler… Polisin müdahale sırasında öğrencilere uyguladığı orantısız şiddet günlerce ülkenin en önemli gündemlerinden oldu.

GENELGEYE DAVA

Ankara ve Diyarbakır baroları ile CHP genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. Yapılan başvurularda genelgenin Anayasa’ya ve hukuka aykırı olduğu vurgulanarak, “Her bir yurttaş, üstelik de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir” denildi.

394 KİŞİYE 1 MAYIS GÖZALTISI

1 Mayıs’ta düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 256 kişiden 247’si polis merkezindeki sorgularının ardından 9’u ise sevk edildikleri adliyeden serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların tamamına koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle toplam 888 bin 64 lira para cezası uygulandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise 19 Nisan-1 Mayıs arasında işçi bayramını kutlamak isteyen 394 yurttaşın gözaltına alındığı ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol