birgün

22° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 25.06.2020 09:19

Bu plan, Salda’yı üç koldan yok eder

TMMOB, Salda Gölü’nün geleceğine ilişkin çarpıcı rapor yayınladı. Gölün kuraklık, kirlilik ve yapılaşma tehdidi altında olduğu belirtilen raporda, Millet Bahçesi projesinin bölgenin ekosistemini yok edeceği uyarısı yapıldı

Bu plan, Salda’yı üç koldan yok eder

Gökay Başcan

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB), Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’ne yapılan Millet Bahçesi projesine ilişkin bir rapor hazırladı.

Mars’ın yüzey özelliklerine sahip dünyada iki yerden birinin Salda olduğu belirtilen raporda önlem alınmazsa doğal yapısının bozulacağına dikkat çekildi.
Raporda TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın görüşlerine de yer verildi. Koramaz “Göl üç önemli tehditle karşı karşıya. Bunlar kuraklıkla kuruma, madencilik faaliyetleri ve taşocaklarıyla kirlenme, turizm baskısı ve Millet Bahçesiyle yapılaşma” dedi.

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nun kararıyla gölün 1. derece sit alanı olan bazı bölgelerinin 2. dereceye düşürüldüğünü hatırlatan Koramaz, şu bilgileri verdi: “Koruma-kullanma dengesi gözetilmeyerek 1 ve 2 derece sit alanları kullanıma açılmak istenmekte. Seçimle gelen yerel yönetimlerin bölgede söz hakkı ve plan yapma yetkisi kaldırılmakta. Tüm yetki atanmışlardan oluşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bırakılmakta.”

110 KUŞ TÜRÜ YAŞIYOR

Raporda şu noktalara dikkat çekildi:

■ Salda Gölü ve yakın çevresi 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor

■ Gölün su miktarı, debisi çok hassas dengeler üzerine kurulmuş durumda. Sıcaklıklar artış trendinde. Bu kaynak sularının azalmasına yol açabilir.

■ Gölde Salda Yosun Balığı, Ot Balığı, Sazan ve Damalı Yılan Balığı yaşıyor.

■ Orman Bakanlığı’nın verilerine göre, bölgede 75’i koruma kapsamında 110 kuş türü bulunuyor.

■ Ayakkabıyla bile basılmaması gereken bölgede Millet Bahçesi projesi ekosistemi yok eder. Bölgeye piknik yapmaya gelenlerin yaratacağı kirlilik, gölün yok olmasına yol açar.

ÇALIŞMA ACİLEN DURMALI

İmar planlarının değiştirilmesi ve Millet Bahçesi Projesi’nin iptali çağrısı yapılan raporda şöyle denildi:

■ İmar planları yeniden gözden geçirilerek, koruyucu hükümleri içerecek şekilde değiştirilmeli.

■ Proje, ÇED Yönetmeliği kapsamında tüm çevresel etkileri ile birlikte değerlendirilmeli. İhale iptal edilmeli ve çalışmalar derhal durdurulmalı.

***

Bilirkişilere itiraz reddedildi

“Salda Gölü Koruma Derneği üyelerinin Millet Bahçesi Projesi’nin iptaline ilişkin açtığı dava sürüyor. Üyeler, konunun bilirkişi heyetindeki isimlerin uzmanlık alanına girmediği gerekçesiyle itiraz etti. Ayrıca itiraz dilekçesinde, dosyada 2 şehir plancısı ve ziraat mühendisi bulunduğuna dikkat çekilerek “Alan tarım alanı değildir. Ziraat mühendisinin müsbet ya da menfi bir görüş bildirmesine gerek bulunmamakta. Ancak bir biyolog/ekolog, ayrıca göller üzerinde çalışmış bir hidrobiyolog/limnolog olması mecburi” ifadelerine yer verildi. Isparta İdare Mahkemesi itirazı reddetti. Bilirkişi heyeti, 6 Temmuz’da bölgede inceleme yapacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız