birgün

18° AÇIK

SİYASET 31.07.2021 08:24

Bu sistemde değişikliğin bir anlamı yok

Bu sistemde değişikliğin  bir anlamı yok

Hüseyin ŞİMŞEK

AKP ve MHP ittifakının getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin neden olduğu tahribat, üç yılda tüm kurumlar üzerinde etkili oldu. Denetim adı altında sadece bakanlara yazılı soru önergesi sunabilen milletvekillerinin sözlü soru hakkının geri verilmesi, tartışılan değişiklikler arasında. Bakanlara dönük gensoru uygulaması da geri getirilmesi beklenen düzenlemeler arasında yer alıyor. İktidarın bir diğer hazırlığı, Cumhurbaşkanı Yardımcılarına “seçimle göreve gelme” modelinin getirilmek olduğu ve MHP’nin bu konuda istekli olduğu belirtiliyor. Yine, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen kabineye güvenoyu alma mecburiyeti de getirilmek istenen düzenlemeler arasında.

TÜM ARGÜMANLARI ÇÖKTÜ

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Bülent Tezcan, Meclis’e bu sistemde yeni yetkiler verilmesinin tamamen ‘göstermelik’ bir uygulama olacağını söyledi. “Türkiye’yi iflasa sürükleyen bir rejim oluşturdular ve bu kötü gidiş, tek adam rejimi değişmeden son bulmaz” diyen Tezcan, sistemde değişiklik hazırlığını şu sözlerle değerlendirdi: “İktidarın ‘demokrasiye geçiş’ gibi bir niyeti yok. Yalan söyleyerek kabul ettirdikleri sistemi, yeni yalanlarla revize etmek istiyorlar. Meclise ek yetkiler verilmesinin hiçbir karşılığı yok. Dört sene önce, ‘Gensoru hakkını kaldırmayın’ dediğimizde, ‘Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak atamalarda Meclis’in bir işlevi olmayacak. Gensorunun bir önemi yok’ diyorlardı. Şimdi kendi söylediklerinden dönüyorlar.” TBMM Anayasa Komisyonu’nun HDP’li Üyesi Erdal Aydemir ise AKP’nin sistem onarımı arayışlarının anket sonuçları ile bağlantılı olduğunu ifade etti. Hükümet Sistemi’nden vazgeçilmeden Meclis’in yetkilerinin artırılmasının mümkün olmadığını belirten HDP’li Aydemir, “Gensoru verilse, olmaz ama düşürülmesi yönünde bir karar çıksa, bu nasıl uygulanacak? Onu atayan Cumhurbaşkanı izin vermezse ne olacak? Ufak değişiklikler, AKP’yi de onun gizli ajandasını da kurtarmaz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol