birgün

12° AÇIK

Bu talana izin vermeyeceğiz!

Çekmeköy’de AKP’li belediyenin parkı yapılaşmaya açmak istemesiyle başlayan mücadele 2 aydır sürüyor. Deneyimlerini BirGün’e anlatan Çekmeköylüler, “Parkın yapılaşmaya açılmasına izin vermeyeceğiz” diyor.

GÜNCEL 31.07.2022 07:36
Bu talana izin vermeyeceğiz! AKP’li belediyenin demir bariyerlerle kapattığı parkın önünde Çekmeköylüler 60 gündür nöbet tutuyor.
Abone Ol google-news

İsmail ARI

İstanbul’da AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin Mehmet Akif Mahallesi’ndeki parkı yapılaşmaya açmak istemesiyle başlayan mücadelenin ikinci ayı da geri kaldı. Çekmeköylüler, aynı zamanda deprem toplanma alanı da olan parka Çekmeköy Belediyesi’nin kapalı pazar alanı inşa etmesine izin vermiyor.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Çekmeköy Belediyesi bunun için ilk adımı 9 Mayıs’ta attı. Park alanı için bir ihale düzenlendi. “Kapalı Pazar Alanı Yapım İşi” adı altında düzenlenen ihaleyi 30 milyon 952 bin TL teklif veren Ekşioğlu Yapı Şirketi aldı.

Ardından parkta inşaat çalışmalarına başlamak isteyen şirket yetkileri ile halk karşı karşıya geldi. 13 Haziran’da parka yeniden iş makineleri ve kamyonlar sokulmak istendi. Park alanının önünde iki yurttaş darp edilerek gözaltına alındı ve kamyonlar ile iş makineleri park alanına sokuldu. Aynı gün iki mahallelinin gözaltına alınmasına tepki gösteren halk yeniden tencere tava eylemi başlattı. Belediye ve emniyet yetkilileri ise geri adım atarak parktaki çalışmayı durdurmuştu. Son günlerde ise belediye yetkilileri inşaat çalışmalarını başlanacağını söylüyor.

BİZİ DUYMUYORLAR

Parkın yapılaşmaya açılmasına karşı 60 gündür park alanı önünde nöbet tutan Çekmeköylüler mücadele deneyimlerini BirGün’e anlattı. Park mücadelesini başlatan isimler arasında yer alan Meryem Canverdi, AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin ısrarla parkı yapılaşmaya açmak istediğini vurgulayarak, “Belediye insanların deprem toplanma alanını yapılaşmaya açmak için uğraşıyor. Biz bu iki aylık süreçte, Çevre Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı’na, Çekmeköy Kaymakamlığı’na dilekçeler verdik. CİMER’e yazdık. Ama bir türlü geri dönüş yapılmadı bize. Çekmeköy Belediyesi’nin önünde eylem yaptık, yetmedi 5 binden fazla imza toplandık ve kamu kurumlarına verdik bu dilekçeleri. Ama maalesef hiçbir şekilde bizi duymuyorlar. Tüm bunların dışında CHP’li meclis üyeleri ve ben yürütmeyi durdurma davası açtık” dedi.

BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ

İş makinelerinin şafak operasyonuyla park alanına sokulduğunu da hatırlayan Canverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün de mücadelemizin 60’ıncı günü için bir etkinlik yapıyoruz. İnsanları bilinçlendirdik ve hakkımızı aradık. Kiminle konuşsaydık tüm Çekmeköylüler burada bir kapalı pazar yeri istemediklerini söyledi. Park alanını kapattıkları için ağaçlar çimler kurudu, bakımları yapılmıyor doğru düzgün. Park mücadelesinde insanların birbirine tutunmayı ve sorumluluk almayı öğrendi. Çekmeköy Belediyesi artık bu inattan vazgeçsin ve yeşil alanlara dokunmasın. Belediye yakında ağaçları sökmeye gelecek ancak biz bun izin vermeyeceğiz.”

ÖNCE DE MÜCADELE ETTİM

23 yıldır Çekmeköy’de yaşadığını ve daha önce de yapılaşmaya açılmak istenen bir başka park için mücadele ettiğini vurgulayan Işın Coşkun da “Bu Çekmeköy Belediyesi’nin ortadan kaldırmak istediği ilk park alanı değil. Benim de yaşadığım Mimar Sinan Mahallesi’ndeki park alanına akaryakıt istasyonu yapmak istemişlerdi daha önce. Bu park mücadelesinde de yer aldım. Bilirkişi raporu doğrultusunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çekmeköy Belediyesi gibi birçok belediye park alanlarına arsa muamelesi yapıyor ve ilk gözden çıkarılacak yerler olarak görüyorlar” diye konuştu.

“Mehmet Akif Mahallesinde iki aydır mücadele ettiğimiz park alanı için de insanlar belediyenin kendi taleplerini yok saydığını ve hatta iftiracı bir tutum aldığını görünce daha fazla öfkelendiler ve işin başa düştüğünü anladılar” diyen Coşkun sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu direnişin doğal önderleri çıktı. Siyasetten uzak, işinde gücünden insanlar iş makinelerinin, zabıtaların önüne barikat kurdular. Nöbetlere katıldılar, hayatında hiç bildiri dağıtmayan insanlar bildiri dağıttılar. Çevre sakinlerinden 5 binden fazla imza toplamamıza rağmen belediye parka pazar yeri inşa etmek için ısrar ediyor. Hukuki sürecin sonuçlanmasını beklemeden parka müdahale etme hazırlığında.”

KULAKLARINI TIKIYORLAR

“Bizler doğaya, insana, hayvana değer vermeyen bu zihniyetin karşısında durmaya devam edeceğiz. Yeşil alanlarımızın, parklarımızın, doğamızın katledilmesine izin vermeyeceğiz” diyen Bihterin Burcu Tezcan da şunları anlattı: “Mehmet Akif Mahallemizde kapalı pazar alanımız ve onun yanında insanların pazar çıkışı soluklanacağı, ağaçların gölgesinde dinlenebileceği, çocuklarını oynatabileceği, hayvanlarını gezdirebileceği bir parkımız vardı. Bu park, olası bir afet durumunda deprem toplanma alanı olarak belirlenmişti. Ancak Çekmeköy Belediyesi, yeni bir kapalı pazar alanı projesi ile parkı yıkıp, içindeki ağaçları söküp pazar alanını genişletmeye çalışıyor, vatandaşları beton yığınları arasında kalmaya mahkum ediyor, bir deprem anında insanların toplanacağı güvenli alanı kendi elleriyle yok ediyor. Belediyemiz, 60 gündür parkımızı geri istiyoruz diyen mahallelinin çığlıklarına kulaklarını tıkıyor, toplanan binlerce imzayı, parkına sahip çıkmak için gece gündüz nöbet tutan insanları görmezden geliyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol