birgün

28° AÇIK

DÜNYA 16.06.2021 07:46

Budapeşte sağcı hükümete karşı rengarenk

Budapeşte sağcı hükümete karşı rengarenk

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Macaristan’da bir süredir gündemde olan ve tartışma yaratan “okullarda eşcinsellik bilgisi verilmesini” yasaklayan tasarı onaylandı. Yasaya göre, 18 yaşın altındaki küçüklere, eşcinselliği veya cinsiyet değişikliğini teşvik eden herhangi bir içeriğin gösteriminin yasaklanmasını öngörüyor.

Öte yandan oylamanın yapıldığı esnada Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de binlerce kişi 18 yaş altı için eşcinselliğin ‘teşvik edilmesini’ yasaklamak adına parlamentoda yasa teklifini protesto etti. Macaristan parlamentosu önünde toplanan binlerce kişi aşırı sağcı Victor Orban hükümetinin LGBTİ+ düşmanı politikalarını kınadı.

Organizatörlerden biri olan Uluslararası Af Örgütü, protestonun "Macaristan'daki birçok insanın homofobi, transfobi ve hükümetin nefreti yayma girişimini reddettiğini gösterdiğini" duyurdu.

Açıklamada, "Milletvekilleri oy kullanırken, acımasız siyasi kampanyaları için insanların hayatlarını riske attıklarını hatırlamalılar" denildi.
Yasa teklifi, 18 yaşın altındaki küçüklere, eşcinselliği veya cinsiyet değişikliğini teşvik eden herhangi bir içeriğin gösteriminin yasaklanmasını öngörüyor.
Macaristan’da 10 yıldır görevde olan aşırı sağcı Fidesz Partisi'sinin lideri Başbakan Victor Orban başkanlığındaki hükümet, iktidara geldikten sonra anayasada pek çok değişiklik yaptı. Göçmen ve LGBTİ+ düşmanı birçok söylemi bulunan ve karara imza atan Orban'ın bu adımı gelecek yıl yapılack seçimlerde muhafazakârların oylarını sağlamlaştırma hamlesi olarak görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol