birgün

17° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 15.05.2021 19:21

Buldan: İçişleri Bakanı'nın acilen istifa etmesi gerekmektedir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi. HDP Genel Merkezi'ne yönelik saldırıya değinen Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifa etmesi gerektiğini bildirdi.

Buldan: İçişleri Bakanı'nın acilen istifa etmesi gerekmektedir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Genel Merkezi’ne yönelik saldırıya ilişkin, "İçişleri Bakanı acilen istifa etmesi gerekmektedir. Çünkü HDP küçük ve basit bir parti değildir. Milyonlarca kişinin oyunu almış bir partidir" değerlendirmesinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İstanbul'un Pendik ilçesine bağlı Kaynarca Mahallesi’nde bulunan tekstil atölyelerinde çalışan işçileri ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Ziyarette Buldan’a milletvekili Züleyha Gülüm, İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı ile Pendik ilçe örgütü yöneticileri eşlik etti.

MA'nın aktardığı habere göre, bayramlaşmanın ardından açıklamalarda bulunarak, AKP'nin erken seçimde gideceğini söyledi.

"ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZDIR"

"Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Artık tüm Türkiye AKP’nin bu ülkeyi nasıl yönettiğinin farkındadır" diyen Buldan, "İnsanların artık AKP’nin yalanlarına karnı toktur. Türkiye’yi bugün uçurumun kenarına getiren, bir iflas ile baş başa bırakan, kendi geleceğini düşünmekten başka bir şey düşünmeyen AKP’ye en etkili cevabımızı seçim sandıklarında vereceğiz. O yüzden bir kez daha çağrı yapmak istiyorum. Erken seçim kaçınılmazdır. Çünkü bu ülkeyi artık yönetemiyorlar" ifadelerini kullandı.

Buldan, şöyle devam etti: "HDP olarak, her zaman ifade ettiğimiz gibi bir erken seçim çağrısını bir kez daha yapıyoruz. Türkiye halkları birlikte geleceği için işçi, emekçi kadınların, çocukların, gençlerin yarınları, geleceği için erken seçimin şart olduğunu ifade ediyoruz. Hiç kimse herhangi bir kaygıya ve kuşkuya kapılmasın. Başaracağımıza inanıyoruz. Başarı bizim olacak. Türkiye halkları ile birlikte direnecek ve başaracağız."

"FAİLLERİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUZ"

HDP Genel Merkezi’ne yönelik saldırı başta olmak üzere gerçekleşen saldırıların hiçbirinin birbirinden bağımsız olmadığını belirten Buldan, “İnsanların tek başına karar almış bir saldırı değil. HDP'ye saldırının arkasında bu ülkeyi yöneten İçişleri Bakanı başta olmak üzere hükümet var. HDP’ye yapılan her bir saldırının failinin ve kışkırtıcısının kim olduğunu bizler biliyoruz. Bu saldırılar Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’ye yapılan saldırı üç kişinin aldığı bir karar değildir. Arkasında kim varsa, azmettirici kimse ortaya çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. İçişleri Bakanı acilen istifa etmesi gerekmektedir. Çünkü HDP küçük ve basit bir parti değildir. Milyonlarca kişinin oyunu almış bir partidir. Oraya saldırı o kadar kolay olmamalıdır. Saldırıyı kınıyor ve faillerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol