HDP ile mi yoksa Yeşil Sol Parti ile mi yola devam edeceklerini kurulan komisyonun çalışmaları sonucunda belirleyeceklerini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yerel seçimlerde her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi
Buldan’dan yerel seçim açıklaması: Her yerde adaylarımızı çıkaracağız
Fotoğraf: DepoPhotos

Van’daki bayramlaşma programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Eylül ayından kongreye gideceklerini belirterek, HDP ile mi yoksa Yeşil Sol Parti ile mi yola devam edeceklerini belirleyeceklerini ifade etti. Buldan, yerel seçimlerde ise her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bayram ziyaretleri kapsamında dün geldiği Van’da halk buluşmalarına katıldı.

Erciş’te düzenlenen programda konuşan Buldan, AKP-MHP’nin seçimlerde devletin imkanlarını kullanmanın yanında muhalefete ve özellikle de HDP’ye yönelik büyük bir haksızlık-hukuksuzluk yaptığını söyledi. Buldan, “HDP’nin kapatma davasını askıda bırakarak bizim seçimlere HDP adıyla girmeyip Yeşil Sol Parti’yi tercih etmemizde elbette ki AKP’nin büyük bir payı var. Çünkü HDP, kapatma davasıyla karşı karşıya olan bir partiydi. HDP ile seçimlere girmiş olsaydık biliyoruz ki; HDP’yi anında kapatacaklardı ve bizi seçime sokmama yönünde bir karar alacaklardı. Ancak biz, halkımıza verdiğimiz söz doğrultusunda, ‘halkımızı tercihsiz bırakmayacağız’ dedik ve Yeşil Sol Parti’yi tercih ettik. Elbette eksikliklerimiz var. İstediğimiz sonucu elde edemedik. Bunda hem Yeşil Sol ile girmenin hem aday belirleme yöntemi gibi birçok faktörün olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

HDP Mİ, YEŞİL SOL MU?

Seçimden sonra yaşanan eksiklikleri toplantılarında ele aldıklarını dile getiren Buldan, “Bu konuda yeni kararlar aldık. Bu kararlarla birlikte kongreye gideceğimizi ifade ettik. Kongrede, yeni bir planlama ve yeni bir anlayışla yeni yüzlerle, yeni canlarla bu süreci karşılamak üzeri bir değişim ve dönüşümü başlatmak üzere bir süreç başlayacak. Muhtemelen Eylül ayı gibi kongremizi gerçekleştirip,  HDP ile mi yola devam edeceğiz, Yeşil Sol’la mı devam edeceğiz, Yeşil Sol’un ismi mi değişecek? Bütün bunlar şu an tartışma konusu. Bir komisyon kurduk. Bu komisyonumuz çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

‘HER YERDE ADAYLARIMIZI ÇIKARACAĞIZ’

Eylül’de gerçekleştirecekleri kongreden sonra yeni bir seçim sürecinin başlayacağına dikkat çeken Buldan, “Yerel seçimler elbette ki hepimiz açısından önemli. İktidar bir kez daha devletin bütün imkanlarını kullanmaya çalışacak. Biz de, bütün illerimizde büyükşehirler başta olmak üzere her yerde adaylarımızı çıkararak bu mücadelenin içerisinde varlığımızı ve mücadelemizi bir kez daha ispat etmek üzere, bu seçimlerde iyi bir çalışma temposuyla büyük bir başarı elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.