birgün

15° AÇIK

Bülent Arınç'ın oğlu AKP'li vekil Mücahit Arınç: Peker'in iddiaları acilen soruşturulmalı

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu AKP İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, katıldığı bir televizyon programında suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına yönelik "Toplumun büyük çoğunluğu bu iddiaların doğru olduğuna inanıyor. AK Parti'yi eleştiriyor. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna "İddialar ve gerçekliğiyle alakalı bir durum varsa bu acilen soruşturulmalı" yanıtını verdi.

SİYASET 15.09.2022 13:00
Bülent Arınç'ın oğlu AKP'li vekil Mücahit Arınç: Peker'in iddiaları acilen soruşturulmalı
Abone Ol google-news

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu AKP İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, TV5'te Çağlar Cilara ve Mustafa Deniz'in sorularını yanıtladı.

Yolsuzluk ve suç örgütü lideri Sedat Peker'in aralarında AKP'li siyasetçilerin de bulunduğu bazı bürokratlara yönelik iddialarına ilişkin konuşan Arınç, Cilara'nın "Yolsuzluk meselesi, Sedat Peker’in ortaya attığı iddialar var. Toplumun büyük çoğunluğu bu iddiaların doğru olduğuna inanıyor. AK Parti’yi eleştiriyorlar. ‘Siz bu iddialar karşısında hiçbir şey yapmıyorsunuz?’ diyorlar. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna "İddialar ve gerçekliğiyle alakalı bir durum varsa bu acilen soruşturulmalı gereğinin yapılması elzemdir" yanıtını verdi.

"Devletin malı, kendine ayrıcalık yaratma, hangi iddiayla alakalı olursa olsun varsa bir gerçekliği gereğinin yapılması lazım" diyen AKP'li Arınç, şunları söyledi:

"Türkiye'nin gündemine gelen her konuyu takip ediyoruz. Bu iddialarla alakalı iki şey var. Birincisi şu; iddianın sahibi kim, bunu neden yapıyor ve ne yollarla yapıyor? Bu tartışılacak bir konu, doğru bulunmaması gereken bir yöntem. Bel altı veya farklı şekillerle bazı iddiaların dile getirilmesi kim için olursa olsun hoş değil. Ama iddialar veya bu iddiaların ciddiyeti, gerçekliğiyle alakalı bir durum varsa acilen soruşturulmalı ve gereğinin yapılması elzemdir. Kimsenin doğru bir mekanizma içinde yanlış yapıp, halel getirip tabiri caizse temiz bir süte siyah karıştırması çekilecek bir şey değil"

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, geçtiğimiz yıldan bu yana içerisinde AKP'lilerin de bulunduğu birçok isime yönelik çeşitli yolsuzluk ve rüşvet iddialarında bulunmuştu. Peker son olarak eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, kardeşi olan AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini söylemişti.

Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söyleyen Peker, burada Mine Tozlu'dan 12 milyon lira danışmanlık adı altında “rüşvet” istendiğini dile getirmiş ve belge paylaşmıştı.

Sineren, Peker'in açıklamalarını doğrulamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol