birgün

20° AZ BULUTLU

Bülent Eczacıbaşı: Ekonomik krizler gelir geçer, yatırım yapmazsanız maliyeti katlanır

Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yüksek döviz kuru ve enflasyondaki yükselişin yatırımlarına etkisini değerlendirdi. Eczacıbaşı, "Ekonomik krizler gelir geçer ama yatırım yapmazsanız onun maliyeti katlanarak gider." dedi.

GÜNCEL 16.05.2022 11:11
Bülent Eczacıbaşı: Ekonomik krizler gelir geçer, yatırım yapmazsanız maliyeti katlanır
Abone Ol google-news

Halkın alım gücü günden güne düşerken Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yatırımları ertelemenin zararlarından bahsetti.

Yatırımları ivmelendiren faktörlerin; talep artışı, teknolojinin yenilenmesi, yeni pazarların doğuşu olduğunu belirten Eczacıbaşı, Afrika kıtasına odaklanacaklarını belirtti.

Dünya gazetesine konuşan Eczacıbaşı, “Şu anda yatırım maliyetleri yüksek olabilir ancak yatırımı ertelemenin zararı, alternatifiyle hesapladığında uzun vadede çok daha büyük olabiliyor. O nedenle en zor dönemlerde bile yatırımların devam ettiğini görüyoruz. Talep artışı nedeniyle yeni üretim kapasitesine ihtiyaç duyan işlerde yatırımı erteleyemiyorsunuz. Ekonomide her zaman sorunlar olabilir ve biz sanayiciyiz. Moralimizi bozmadan yatırımlara planladığımız gibi devam ediyoruz” dedi.

'YATIRIM YAPMAZSANIZ MALİYET KATLANIR'

Yatırımlarının talebe uygun şekilde devam edeceğini dile getiren Eczacıbaşı, “Sorunlar vardır ve her zaman olmuştur. Zorluklar da mutlaka göğüslenir. Kurlara, maliyet artışına çözüm bulunur ve bir şekilde yatırım yapılır. Aksi durumda çark değişir ve onun maliyeti her sene daha fazla olur. Ekonomik krizler gelir geçer, kurlar, enfl asyon artar düşer, bir şekilde denge bulunur ve sorun çözülür. Ama yatırım yapmazsanız onun maliyeti katlanarak gider. Talebi karşılayamamak, pazarı yurtiçi veya yurtdışında rakiplere kaptırmak, küçülen pazarın getirdiği maliyet artışlarını karşılamak gibi etkenlerin getirdiği fatura çok daha büyük olur” diye konuştu.

'FAS YATIRIMINI OTURTUP AFRİKA KITASINA ODAKLANACAĞIZ'

Pandeminin sektörler üzerinde farklı etkileri olduğunu söyleyen Bülent Eczacıbaşı, “Bazı sektörler büyük talep artışları yaşadı. Yatırım yaptığımız sektör, Avrupa ve Türkiye’de talep açısından olumsuz etkilenmedi. İnşaat sektöründe olumsuz bir tesir yaşamadık. Yeni tesis yatırımını bu talep doğrultusunda yaptık. Bozüyük’ teki yatırımı hem Türkiye hem de Avrupa pazarlarını hedef alarak hayata geçirdik” dedi.

Bozüyük’ün yatırım için önemli bir konumda olduğunu dile getiren Eczacıbaşı, “Pazara yakınlık, hammadde ve lojistik imkanları nedeniyle yatırım bölgesi olarak tercih ediliyor. Grup olarak bu bölgeye 1970’li yıllarda geldik. Karo seramik, dünya çapında çalışabileceğimiz, iddialı olabileceğimiz bir alan” dedi. Fas’ta temizlik kâğıdı alanında bir fabrika açtıklarını da kaydeden Eczacıbaşı, “Fas, pazar açısından cazip olduğu için bu ülkede yatırım yaptık. Fas yatırımını oturttuktan sonra Afrika kıtasına daha fazla odaklanacağız" açıklamasını yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol