Solun önemli isimlerinden Bülent Forta, Frankfurt’ta katıldığı toplantıda, sosyalistlerin AKP’nin yenilmesi için geniş muhalefet blokunda yer aldıklarını, ancak AKP rejiminin restorasyonundan çok daha fazlasını istediklerini söyledi.

Bülent Forta: Türkiye medeniyet seçimi yapacak

BirGün FRANKFURT

SOL Parti’nin Parti Meclis Üyesi Bülent Forta, Frankfurt’ta katıldığı ‘Rejim krizi ve sol çıkış’ konulu konferansta, AKP’nin artık krizi aşmaya gücü yetmeyecek bir siyasi harekete dönüştüğünü söyledi.

İktidarın Türkiye’yi büyük bir felakete sürüklendiğini ifade eden Bülent Forta, “Fabrikalarda grevler başlıyor. Sokakta protestolar var. Televizyonlarda daha cesur konuşmalar var. Ekonomik krizin derinleşmesi AKP’nin çatırdadığının bir göstergesi haline geliyor. Türkiye’yi toplumsal bir felakete doğru sürükleyen, attıkları adımlarla düzeltemeyecekleri bir ekonomik tablo var. Bu kriz giderek halk kitlelerinin gündelik hayatını derinden etkiliyor. Ancak hikâye bitti. Bir hikâye ile etrafında büyüme sağlayan siyasal İslam, sonuç olarak hiçbir toplumsal talebi karşılamaya gücü yetmeyen bir siyasi harekete dönüştü. Ne ekonomik olarak orta sınıfları besleyebilmesi, milliyetçilikle insanları mobilize edebilmesi mümkün olmayan bir siyasal hareketle karşı karşıyayız” dedi.

‘SOL, TOPLUMSAL MUHALEFETE KILAVUZLUK ETMEKLE YÜKÜMLÜ’

AKP’yi var eden bütün planlar ve nedenlerin hem dünyada hem de ülkede ortadan kalktığını ifade eden Bülent Forta, “Ilımlı İslam politikalarının Suriye’de nasıl bir yıkıma yol açtığı, Afganistan’ı Taliban rejimine teslim ettiği, Orta Doğu’daki iç savaşların ve insan dramlarının nasıl bir İslamcı yayılma siyasetinin parçası olduğu görüldü. Halk artık AKP’nin Türkiye’yi götürdüğü kötülüğün farkına vardı” diye konuştu. Forta, muhalefet bloğunun bozulma ihtimali olmadığını, liderler istese bile, AKP’nin zulmünü yaşamış insanların bunu durduracağını söyledi. Solun toplumsal muhalefete kılavuzluk etmekle yükümlü olduğunu savunan Bülent Forta, bunu yapmadan önce ise sosyalistlerin ‘kendi meşrebini ete kemiğe büründürmesi’ gerektiğini belirtti.

‘SOSYALİSTLER BAŞTAN BERİ KARŞIYDI’

Sosyalistlerin AKP iktidarı ve tek adam rejimine karşı baştan beri tutum aldıklarını kaydeden Bülent Forta, “Bu tutum Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesine engel olamadıysa da AKP’nin toplumsal taleplerini karşılayamaz bir hale gelmesine ve onun Türkiye’ye bir demokrasi değil, kendi ideolojisine uygun bir rejim kurmaya yöneldiğini gözler önüne serdi. Dolasıyla buna karşı geniş kesimlerin bir ittifakı oluştu” diye konuştu. Bunun en belirgin ifadesinin yerel seçimler olduğunu kaydeden Forta sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP ve MHP, Türkiye’nin bütün üretken ve büyük kentlerinde yerel yönetimlerini kaybetti. Karşılarında çok geniş bir muhalefet bloğu oluştu. Devrimciler bu muhalefet bloğunun içinde kendi siyasal programlarıyla bir tavır sergilediler.”

“SOL’U BEKLEYEN SİYASAL GÖREVLER VAR”

Türkiye’yi zorlu bir seçim süreci beklediğini kaydeden Bülent Forta, “Türkiye bu kez bir medeniyet seçimi yapacak. Türkiye yalnızca Cumhurbaşkanı seçmeyecek, aynı zamanda siyasal bir rejim seçimi yapacak. Başkanlık rejimi her açıdan dökülüyor. Bu rejim Türkiye halkının ne barış, ne ekonomik refah, ne de demokrasi talebine denk düşüyor. Türkiye yeni bir rejimin kurucu iradesini bekliyor. Solun iki temel görevi var. Birinci görevimiz AKP-MHP bloğunu iktidardan indirmek. Bu bloku sökmeden Türkiye’de demokratik açılım yapılamaz. İktidarı biz onlara bıraktırabiliriz. Esasta örgütlenerek, sokaktaki toplumsal muhalefeti örgütleyerek, bir dayanışma ilişkisi içeresinde siyasal bir programla tamamlayarak toplumsal taleplerin nasıl sözcüsü olabiliriz, Millet İttifakı’nın ulaşamadığı kesimleri kendi etrafımızda bir güç olarak nasıl toplayabiliriz? Bunu becerebilirsek sayısal dengelerin çok daha farklı noktalara gittiğini de görebiliriz. Sokakta başlayan yürüyüşler, muhalefet hareketleri, elektrik zamları, kadın hareketleri gerçek toplumsal talepleri içerdiği için AKP-MHP iktidarını yenilgiye uğratabilmenin en temel dinamiğini buradan kurmak gerekir” diye konuştu. Solun ilerici-devrimci güçlerle seçim ittifakı yapma olanağının her zaman bulunduğunu kaydeden Forta, barış, laiklik mücadelesi, sınıf hareketinin toplumsal taleplerinin, yoksulluğa, işsizliğe karşı taleplerin üstlenilmesi, özelleştirme furyasının bize kaybettirdiklerinin kamucu anlayışla geri kazanımı ile emperyalist politikaların geriletilmesinin solu bekleyen görevler olduğunu söyledi.

HDP İLE İLİŞKİ

Solun elli yıllık siyasi geleneği olmasına vurgu yapan Forta, ittifak konusunda “Toplumsal muhalefeti örgütleyelim ki muhalefet Millet İttifakı’na sıkışmasın. Ki AKP sonrası bir AKP restorasyonu olmasın. ‘HDP ile ittifak yapmayalım’ diye bir şey düşünmüyoruz. Biz bir takım siyasi hareketler gibi davranamayız. HDP bizi içine alacak, milletvekilliği konuşacağız… Bu bizim işimiz değil. Kuracağımız ilişkide eşitlik isteriz. Bunun sağlam politik temeller üzerinde kurulmasını isteriz. Bizden Kürt hareketinin mücadelesiyle ilgili tek kötü laf çıkmaz. Farklı iki siyasal hareket, Kürt ve devrimci siyasal hareket, pekâlâ birlikte mücadele edebilir; kimsenin kimseye tabi olmadığı bir eşitlik temelinde. Bunun en onurlu devrimci tutum olduğunu söylüyoruz. Sol ancak kendi toplumsal programıyla bağımsız çizgisini derinleştirebilirse sol olur. Solu belirleyen bir özellik ezilenden yana olması, diğeri kapitalizme karşı olmasıdır” diye konuştu.