birgün

22° AÇIK

Bülent Ortaçgil’den 50. Sanat Yılı için beklenen albüm: ‘Elli Buçuk’

Şehir ozanı Bülent Ortaçgil’in yepyeni şarkılarından oluşan ‘Elli Buçuk’ albümü çok yakında Ada Müzik’ten yayınlanacak.

KÜLTÜR SANAT 09.05.2022 15:03
Bülent Ortaçgil’den 50. Sanat Yılı için beklenen albüm: ‘Elli Buçuk’
Abone Ol google-news

Bülent Ortaçgil, 50. Sanat Yılı için yeni ve ilk şarkılarından oluşan ‘Elli Buçuk’ isimli ikili çalışması çok yakında dinleyicilerle buluşuyor.

İlk albümde yer alan ve Ortaçgil imzasını taşıyan yeni beş şarkı tüm fiziki ve dijital formatlarda dinleyicisiyle buluşuyor. ‘Elli’, ‘Hangisi Hayat’, ‘Göründüğü Gibi’, ‘Olmuyor Blues’ ve ‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’ isimli parçalar klasik Ortaçgil müziği formunda sevenleriyle buluşuyor. Çalışmadaki dört şarkı yeni, sadece 1986 tarihli ‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’, bu proje için yeniden kaydedildi.

BUÇUK ŞARKILARI

Çalışmada ‘Elli’ isimli yeni beş şarkının yanında ‘Buçuk’ isimli diğer albüm de yer alıyor. Bülent Ortaçgil’in TRT İzmir Radyosu’nda Ümit Tunçağ tarafından 1969 yılında kaydedilen şarkıları bu albümde bulunuyor. ‘Anlamsız’, ‘Yüzünü Dökme Küçük Kız’, ‘Niçin’, ‘Kapılar-Yollar’, ‘Çukurdaki İnsan’, ‘Kim Bilir O An Geldi’, ‘En İyisi’, ‘Balloons’, ve ‘Şık Latife’ şarkıları Genç Ortaçgil’in sesinden duyuluyor.

Albüm, 20 Mayıs’ta dinleyicilerle buluşacak.

‘ELLİ BUÇUK’ İÇİN BİR DİZİ ETKİNLİK YAPILACAK

Bülent Ortaçgil ayrıca bu yıl ‘Elli Buçuk’ albümü ve bağıntılı pek çok etkinlik ile sanat hayatının 50. yılını kutluyor. Ortaçgil, yayınlandığı proje albüm ile mayıs ayında başlayacağı konserler ve yıl sonuna dek devam edecek etkinlikler dizisi ile bol bol gündemde olacak. Küratörlüğü grafik sanatçısı Emre Senan tarafından yapılan sergi ve etkinlikler çok yakında sanatçının ve Ada Müzik’in hesaplarından duyurulacak.

TÜM ŞARKILAR ORTAÇGİL İMZALI

Albümdeki şarkıların tüm söz, müzik, akustik gitar ve vokalleri Ortaçgil imzasını taşıyor. Ortaçgil’e her zaman olduğu gibi Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden Baki Duyarlar (piyano, klavyeler), Cem Aksel (davul), Erdal Aksoy (kontrabas), Barlas Tan Özemek (elektrik gitar), Erkan Oğur (elektrik gitar- Oğur sazı: Ak Kuşlar Kara Kuşlar), Akın Eldes (elektrik gitar: Olmuyor Blues) eşlik ediyor.

Ortaçgil dinleyicileri, sanatçının son solo albümü ‘Sen’in üzerinden geçen 12 yıllık aradan sonra ‘Elli Buçuk’ ile özlem giderecek.

ORTAÇGİL’İN CÜMLELERİ İLE ‘ELLİ BUÇUK’

Sanatçı Bülent Ortaçgil, ‘Elli Buçuk’ çalışmasını şu sözlerle anlatıyor:

Baştan ‘buçuk’ ekini düşünmemiştik. Nerde ve nasıl yayınlanacağını bilmediğimiz bir kayıttı o! Ne var ki bu 50 yıl anmasında arşivciler, sıkı takipçiler ve meraklılar için bir belge bırakmak istedim. (Teşekkürler Ümit Tunçağ).

Elinizdeki kayıt bir 19. yaş anısıdır, öyle dinlenmesini ve çok da ciddiye alınmamasını isterim doğrusu.

‘50’ ise 10 yıllık aradan sonra oluşan şarkıları içeriyor. Biri dışında!

Şarkılar tam istediğimiz gibi olan Hayyam Stüdyosu’nda donanımlı isimler tarafından (Sinan ve Ceylan’a teşekkürler) geniş ve konforlu bir ortamda çoğu canlı olarak kaydedildi.

‘50’de aklıma gelen şarkı isimlerinden bir metin oluşturma düşüncesi beni ve arkadaşlarımı öyle bir havaya soktu ki yarım kalmış öteki şarkıları bile stüdyoda bitirip, çalıştık. Hatta ‘tereciye tere satmak’ anlamına gelen ‘blues’u bile kaydetmeye cesaret ettik. (Akın Eldes’e dikkat!)

‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’ 1986 yılında Çekirdek’te yapılmıştı ancak daha iyi şartlarda ve yeniden duymak istedim. Bu amaçla Erkan Oğur’un çaldığı kısmı, Ertan Keser’le birlikte portatif kayıt cihazı ile Gümüşlük’te sevgili Erkan’ın evinde kaydettik.

Yardımcı olan, emeği geçen tüm arkadaşlara, yıllardır konserlerimde bana eşlik eden ancak ilk kez kayıt yaptığımız müzisyen kardeşlerim Baki, Cem, Erdal ve Barlas’a çok teşekkür ederim.

Sonuçtan memnunum, memnununuz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol