Bulgar Levası 6,43 TL’ye çıktı: Ucuza akın ettiler

Ülkede döviz kurlarının artmasıyla Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne’ye akın ediyor. Pandemi sonrası her geçen gün sayıları artan Bulgaristanlı ve Yunanistanlı turistler, ülkelerinden düzenlenen alışveriş turları otobüsleri ve araçlarıyla kente geliyor. Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor. Bulgar levası, artan döviz kuruyla 6 lira 43 kuruşa yükselirken, Edirne’ye gelen turistlerin sayısını da büyük çoğunluğunu Bulgar turistler oluşturuyor.


Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, artan döviz kuru farkı nedeniyle hafta sonu Edirne’ye alışveriş için hafta sonlarında 12 bin civarında turist geldiğini belirterek, "Edirne’ye hafta sonu Bulgaristan ve Yunanistan gelen turist sayısı 12 binler civarında. Hafta arası ise 6-7 bin arasında gelen misafirlerimiz var, komşu ülkelerden. Tabi ki döviz kuru artışları onları memnun etti. Şehrimizden her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. İnşaat malzemesi dâhil tüm ihtiyaçlarını, Edirne’den satın alıyorlar" diye konuştu.

2 BİN LEVA BOZDURDUM HER ŞEYİ SATIN ALACAĞIM

Bulgaristan’ın Romanya’ya sınır kenti Siliste’den alışveriş için Edirne’ye gelen Emine Aşçı, "Edirne’ye alışveriş için geldik. Burada her şey daha ucuz. Yaklaşık 2 bin leva para bozdurdum onunla buradan bayağı alışveriş yapacağız. Kıyafetten yiyecek ihtiyaçlarımıza kadar her şeyi satın alacağız" dedi.
Bulgaristan’dan alışveriş için gelen Elvan Atilla ise " Ev ihtiyaçlarını satın almak için geldik. Meyve sebze de satın alacağız. Türkiye’de dövizin artması ile biz de alışveriş ve gezmek için Edirne’ye geliyoruz. Bu sayede Edirne ekonominse katkı sağlıyoruz. Burada ürünler hem ucuz hem de kaliteli. Alışveriş için 500 avro para bozdurdum, hepsiyle alışveriş yapacağım" diye konuştu.

Edirne’de kurulan kent pazarında kadın ve erkek kıyafetleri satan esnaftan İrfan Doğan, özelikle alışveriş için gelen Bulgar turistin, tezgâhından kıyafetleri toptan satın aldığını söyledi. Doğan, "Dolar ve avronun artmasıyla birlikte Bulgar ve Yunan turistler alışveriş için yoğun bir şekilde geliyorlar. Pazarda ayrı bir ucuzluk var. Mağaza fiyatlarından ucuza veriyoruz. Bulgaristan’dan gelenler toptan satın alıyorlar. Dolar’ın artması Bulgar ve Yunan turistin işine yaradı. Bulgar parası leva da arttı ve Bulgar turiste ucuz geldiği için daha çok gelerek alışveriş yapıyorlar" dedi.

DHA