birgün

16° AÇIK

Burkina Faso'da altın madeninde heyelan: en az 11 işçi hayatını kaybetti

Burkina Faso'da altın madeninde meydana gelen heyelanda 11 işçi yaşamını yitirdi.

DÜNYA 01.03.2021 16:11
Burkina Faso'da altın madeninde heyelan: en az 11 işçi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Burkina Faso'da altın madeninde heyelan meydana geldi. İlk belirlemelere göre 11 işçinin göçük altında kalarak hayatını kaybettiği bildirildi.

Burkina Faso Maden Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyinde yer alan Bam bölgesine bağlı İmyire kasabasındaki altın madeninde toprak kayması yaşandığı, madende bulunan 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 3 işçinin ise yaralı kurtarıldığı belirtildi.

Maden işçilerinden Amadu Kabore, madende 20'den fazla işçinin çalıştığına dikkati çekerek ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Altın, Burkina Faso'da 2009'dan bu yana ülke ihracatının başında yer alıyor. Ülkede 2019'da 50 ton, 2020'de ise 60 ton altın işlendi.

Silahlı grupların hedefinde yer alan maden ocaklarında, aynı zamanda doğal afetler nedeniyle sık sık iş cinayeti yaşanıyor.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol