birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Butik otellerin yarısı bile dolmadı

Büyük otellerin ‘kapasitemiz doldu’ açıklamalarına tepki gösteren Antalyalı butik otel işletmecileri “Sadece büyük oteller yok” dedi. İşletmeciler bayram dönemi için kapasite oranlarının yarısının dahi dolmadığını vurguladı.

EKONOMİ 04.07.2022 06:30
Butik otellerin yarısı bile dolmadı Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Antalya'da 'Kurban Bayramı'nda doluyuz' şeklinde açıklama yapan büyük turizm tesislerine tepki gösteren butik otel ve pansiyon işletmecileri, kişi başı 250 liraya kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama hizmeti sunan otellerin yarı kapasite dahi dolmadığını belirtiyor.

Antalya Turistik Otelciler ve Pansiyoncular Dernek Başkanı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Alp Özel, "Antalya denildiğinde akla 5 yıldızlı oteller ve büyük tesisler geliyor. Bu işletmelerde doluluk artsa da alttaki küçük ve butik işletmelerde bu doluluğu göremiyoruz" dedi.

Okulların kapanması ile birlikte bazı aileler hem yaz hem de Kurban Bayramı tatilini birleştirdi. 650 bin yatak kapasiteli Antalya'da da 5 yıldızlı otellerin çoğunluğu, günler öncesinden tam doluluğa ulaştıklarını açıkladı. 9 günlük bayram tatilini değerlendiren turizmciler, bu sürecin tam kapasite geçeceğini öngörüyor.

650 bin yatak kapasitesinin yüzde 90'ına karşılık gelen butik otel ve pansiyon işletmecileri ise 5 yıldızlı tesislerin 'Doluyuz' şeklindeki açıklamalarına tepki gösteriyor.

Turizmciler, kişi başı 250 liraya kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama hizmeti sunan otellerin yarı kapasite dahi dolmadığından yakınıyor.

ANTALYA’DA SADECE DEV OTELLER YOK

Butik oteller ile pansiyonların daha uygun fiyata hizmet vermesine rağmen yeteri kadar dolmadığını anlatan Antalya Turistik Otelciler ve Pansiyoncular Dernek Başkanı Özel, "Antalya denildiğinde akla 5 yıldızlı oteller ve büyük tesisler geliyor. Bu işletmelerde doluluk artsa da alttaki küçük ve butik işletmelerde bu doluluğu göremiyoruz. Önümüzde Kurban Bayramı var ve hepimiz o günü bekliyoruz" dedi.

Büyüklere oranla küçük otellerde daha uygun fiyatlara hizmet verildiğini belirten Özel, "Sahil bandının hemen arkasındaki oteller, bunlar. Antalya sadece dev otellerin olduğu bir yer değil. Bu tatil kentinde herkese ve her keseye uygun tatil imkânı var" diye konuştu.

KAPASİTENİN YARISINI DOLDURMUŞ DEĞİLİZ

Tarihi Kaleiçi semtinde butik otel işletmecisi Hikmet Öztürk, doluluk oranının çok az olduğunu söyledi. 40 yatak kapasitesi olmasına rağmen Kaleiçi'ndeki diğer butik oteller gibi yatakların büyük bölümünün boş kaldığını belirten Öztürk, "Büyük otellerin 'Doluyuz' söylemi küçük otelcileri, bizleri rahatsız ediyor. Daha otelimizin yarısını dahi doldurmuş değiliz" diye konuştu.

'BÜYÜK OTELLERDEKİ GİBİ DOLDURAMADIK'

Bir başka butik otel işletmecisi Sedat Sabah da sahil bandındaki çok yıldızlı tesislerin 'Doluyuz' söyleminden rahatsız olduğunu dile getirdi. Büyük otellerle yarışmadıklarını anlatan Sabah, "Otelimizdeki yataklarımız boş. Büyük otellerdeki gibi dolduramadık. 'Doluyuz' açıklamaları bizi rahatsız ediyor. Bize gelecek misafirleri etkiliyor. Tatilci Antalya'ya gelmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol