Aydın'da Büyük Menderes Nehri'nin bir tahliye kanalında toplu balık ölümleri görülmesiyle ilgili başlatılan inceleme tamamlandı. İncelemeye göre, sulama sezonunun bitmesiyle baraj kapaklarının kapanması, artan sıcaklıklar ve kuraklığın etkisiyle ana tahliye kanalında sudaki oksijen miktarının azalmasından kaynaklandığı ortaya kondu. Ayrıca alınan su ve ölü balık numunelerinin incelenmesi işlemi sürüyor.

Kaynak: AA
Büyük Menderes Havzası'ndaki tahliye kanalında balık ölümlerine inceleme
Fotoğraf: DHA

Aydın Valiliği, Büyük Menderes Nehri'nin Aydın il sınırlarından geçen bölümündeki kanalda tespit edilen balık ölümlerinin oksijensizlik nedeniyle yaşandığını duyururken ölümlerinin başka nedeni olup olmadığının tespiti için ayrıca su ve ölü balık numuneleri alınıp analize gönderildiği kaydedildi.

Söke ilçesine bağlı Büyük Menderes Havzası'nın tahliye kanalında 2 gün önce toplu balık ölümleri gerçekleşti.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın tam ortası, yaklaşık 6 kilometre boyunca sazlıklar ölü balıklarla doldu. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kanaldan incelenmek üzere su ve ölen balıklardan alıp, tahlile gönderdi.

Konuyla ilgili Aydın Valiliği ise yapılan yazılı açıklamada, "Söke ilçesindeki tahliye kanalında toplu halde balık ölümlerinin yaşanması haberleri üzerine, ilgili tüm kurumlarımız tarafından gerekli çalışmalar başlatılarak denetime esas numuneler incelenmek üzere yetkili laboratuvarlara gönderilmiştir. Toplu balık ölümleri nedeniyle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda; sulama sezonunun bitmesiyle baraj kapaklarının kapanması, artan sıcaklıklar ve kuraklığın etkisiyle ana tahliye kanalında sudaki oksijen miktarının azalması nedenleriyle balık ölümlerinin gerçekleştiği kurum yetkililerince bildirilmiştir. Balık ölümlerinin bu nedenler dışında farklı bir nedenle olup olmadığının belirlenmesi amacıyla su ve ölü balık numuneleri alınarak analize gönderilmiştir. Konu üzerinde hassasiyetle durulmakta ve incelemeler devam etmektedir" denildi.