birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Büyükada davasında 4 kişiye hapis cezası

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın aralarında bulunduğu ve ‘Büyükada Davası’ olarak bilinen davada karar açıklandı. Kılıç’la beraber 3 kişiye daha FETÖ iddialarıyla hapis cezası verildi.

GÜNCEL 03.07.2020 15:42
Büyükada davasında 4 kişiye hapis cezası
Abone Ol google-news

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç, eski direktörü İdil Eser ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 11 insan hakları savunucusunun 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı Büyükada davasında bugün karar açıkladı. Taner Kılıç'a ‘FETÖ’ye üyelik’ iddiasından 6 yıl 3 ay, Günal Kuşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran'a ‘FETÖ’ye yardım' iddiasından 1 yıl 13 ay hapis cezası verildi. Nalan Erkem, İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Steudtner, Veli Acu, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme heyetinin kararı oy çokluğuyla aldığı belirtildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesinde Mahkeme Başkanı, salonun küçük olmasını gerekçe göstererek, sanık yakınlarını basın ve gözlemcileri salona almama kararı aldı. Ayrıca, her sanığın sadece 1 avukatını ve sadece kendi vatandaşı yargılanan ülkelerin diplomatlarının salona girişine izin verileceği söylendi. Daha sonra duruşma salonuna bazı uluslararası gözlemcilerin ve az sayıda basın mensubunun girmesine izin verildi.

Geçen Kasım ayında mütalaasını veren savcı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı ve eski Direktörü Taner Kılıç'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla, insan hakları savunucuları Nejat Taştan, Veli Acu, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran'ın da "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan yine 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti.

Savcı diğer hak savunucuları İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Frank Steudtner, Nalan Erkem ve Muhammed Şeyhmus Özbek içinse terör örgütlerine yardım yapıldığına dair delil olmadığı gerekçesiyle beraatlerini istemişti.

NE OLMUŞTU?

Hak savunucuları 5 Temmuz 2017’de İstanbul, Büyükada’daki bir otelde “İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu bir toplantı düzenlemek için bir araya gelmişti.

Polis, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İsveç vatandaşı Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ile Nalan Erkem, Alman vatandaşı insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ile Günal Kurşun, HAK İnisiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan ve Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’ün katıldığı toplantıya polis baskın düzenlemişti. Baskının ardından 10 hak savunucusu gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan hak savunucuları emniyetteki sorgunun ardından adliyeye sevk edilmiş, sekizi hakkında tutuklama kararı verilmişti. 113 gün sonra, 25 Ekim 2017’de görülen ilk duruşmada tutuklu hak savunucularının tamamı serbest kalmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun